Diecézní setkání mládeže s biskupem

21.02.2015, článek vložil P. Milan Vavro

Otec biskup Vojtěch zve mladé na Diecézní setkání mládeže, které proběhne v sobotu 28. března 2015 v Brně v katedrále od 8:30 hodin. Před setkáním se můžete přihlásit na dopolední skupinky na www.brno.signaly.cz

Na co se můžeš na setkání těšit? Na skvělou atmosféru, na setkání s Kristem, na osobnější setkání s otcem biskupem, na setkání nad zajímavými tématy, na mladé lidi, jako jsi ty.

Odkaz na přihlášení na dopolední skupinky: www.brno.signaly.cz

Diecézní setkání mládeže – Anotace dopoledních skupin

Online rezervace končí ve čtvrtek 26. 3. 2015 ve 23:59.

Visačku na vstup do zamluvené skupinky si poté musíte vyzvednout přímo u registrace u katedrály, kde i zaplatíte příspěvek 50 kč.

•     Svědomí a jak s ním zacházet – P. ThLic. David Ambrož

Vysvětlíme si, co pojem ,,svědomí“ opravdu znamená. Pokusíme se rozdělit a porovnat jednotlivé druhy a projevy možných svědomí. Zmíníme některé klady a nebezpečí pro rozvoj svědomí a růstu v moudrosti. Použijeme i příklady ze života.

•     Jaká etika pro lékařskou (zdravotnickou) etiku? – Prof. MUDr. Marta Munzarová, CSc.

Hippokratova přísaha a tradice. Židovsko-křesťanská tradice a lékařská etika – hlavní zásady. Srovnání s tzv. bioetikou. Citace dnešních vlivných filozofů – bioetiků. Kultura života, nebo kultura smrti? Konkrétní příklady (začátek života, konec života, lékařský výzkum, nové technologie, eugenika apod.). Vhodné pro posluchače starší 15 let, kteří se chtějí věnovat lékařským i nelékařským zdravotnickým oborům; rovněž však i pro ty, které tato problematika zajímá.

•     Jak přistupovat k Bibli, aby pro mě byla živým slovem? Metodika práce s Písmem – Mgr. Stanislav Pacner, Th.D.

Chceš se dozvědět několik zajímavých způsobů, jak můžeš přistupovat k Bibli? Chceš, aby se slovo Bible pro Tebe stalo živým slovem? Pak neváhej a přijď na přednášku, kde se dozvíš, jak na to.

•     Čisté srdce a sexualita – Mgr. Ludmila Štěpánková

Přednáška pro každého, koho zajímá, co to znamená, když se řekne „opravdově milovat“. Přijďte se s námi zamyslet nad tím, jak úžasně a dokonale je lidské tělo Bohem stvořeno, včetně daru sexuality. Povíme si i o tom, jak můžeme využít dalších darů – rozumu a svobodné vůle. A jak tedy v manželství naplnit slib „odevzdávám se ti a přijímám tě“.

Své dotazy ohledně dané tematiky můžete zasílat již nyní na cenap@cenap.cz.

Od 15 let

•     Krasohled - Marie Machová

Viděli jste někdy Boha skrz toaletní ruličku?

Ne!?

Přijďte si vyrobit krasohled a možná Boha zahlédnete v naší skupince.

Příspěvek na materiál je 20 Kč.

•     Život s Božím Slovem – Aleš a Veronika Zezulovi z komunity Emmanuel

Jak rozjímat Boží slovo? Zveme tě do naší skupinky, která se bude věnovat praktickému návodu, jak se modlit nad Božím slovem a jak s ním žít v našem každodenním životě.

•     Může Bůh oživit i tyhle kameny? (srov. Mt 3,9) – zasvěcené osoby

Věříš na zázraky i dnes? Stačí, když se podíváš kolem sebe. Na naší skupince máš možnost zažít zázrak zblízka. Být přímo při tom. Že Bůh může oživit i kameny, se ti pokusí ukázat skupinka řeholníků a zasvěcených osob. Můžeš se těšit na setkání s Ježíšem, s Duchem Svatým, s kamarády, se sebou samým a se spoustou oživlých kamenů.

•     Komunita Sant´Egidio, křesťanské laické hnutí – lidé z komunity

Setkání a beseda s mladými lidmi z Komunity Sant´Egidio

Snažíme se budovat přátelství a utvářet město, ve kterém žijeme. Hledáme společně odpovědi na otázky dnešní doby, ptáme se po zodpovědnosti, do které nás zve evangelium, a následně vycházíme do ulic za těmi nejslabšími. Skrze setkání s potřebnými a spolu vedle sebe se pokoušíme prožívat tajemství evangelia. Přijď se o tom dozvědět víc!

•     Bůh je pro kvalitní sex aneb teologie těla sv. Jana Pavla II. – P. ThDr. Jan Balík, Ph.D.

Nedávno řekl francouzský filosof Fabrice Hadjadj, že v současném světě je to katolická církev, která brání tělesnost a sex. Jedná se totiž o dar Boží, a proto lidské tělo i sexualita má spirituální hodnotu. O tom hodně psal a hovořil sv. Jan Pavel II. v teologii těla. Podíváme se tedy na sebe, na lásku mezi mužem a ženou a na sexualitu a necháme se inspirovat tím, co o kvalitním sexu říká Bůh.

•     Antikoncepce jako lék? – MUDr. Ludmila Lázničková

Hormonální antikoncepce je v mnoha gynekologických ambulancích jedním z nejčastěji předepisovaných léčiv. Na přednášce se dozvíte, jak hormonální antikoncepce působí. Možná bude překvapením, že zdaleka není tou nejspolehlivější metodou, pokud se nechce otěhotnět, a že již vůbec neléčí takové stavy, jako je silné krvácení či nepravidelnosti cyklů. Přijďte se dozvědět se o řešeních, která mohou být prospěšná nejen tělesnému zdraví.

•     Jak sladit práci a rodinu aneb co je Boží záměr? – Zuzana a Petr Hladíkovi

V současné internetové společnosti se stírají rozdíly v pojetí práce a vymezení lokality, odkud je vykonávána. Jsou na nás kladeny vysoké nároky na výkon, odbornost a aktivitu v pracovním procesu. Vypadá to, že tlak na kariéru neumožňuje mít rodinu? Jde požadavky práce a rodiny sladit? Co je Boží záměr?

Skupinka je určena pro všechny, kteří rodinu mají nebo o ní uvažují a zároveň chtějí dále vykonávat svoje povolání. Tedy spíše pro starší účastníky setkání.

•     Teď nebo nikdy! – Mgr. Jana Vaňková, Ing. Roman Vaněk

Jak lze poznat, že náš vztah je zralý a můžeme se vydat na společnou cestu životem? Přednáška je určena všem, kteří to spolu myslí vážně a prožívají svůj vztah ve vzájemné čistotě. Rozhodnutí v pravý čas vyjít na společnou cestu je také způsobem evangelizace v době, kdy většinová společnost má jiné priority.

•     Spolčo doma ve farnosti? Jak na to? – P. Ing. arch. Jiří Juris Jeniš

Je to hezký, že v sousední farnosti mají spolčo, který funguje a kde je fajn. No jo, co ale u nás doma? Můžeme se o to taky pokusit a něco pro to udělat?

Skupinka je určena pro ty, kterým není lhostejné, co se děje s mládeží ve farnosti, a těm, kteří by chtěli vytvořit fungující společenství. Třeba se tu dozvíte, jak na to.

•     Prožívání Velikonoc – Mons. Jiří Mikulášek

Velikonoce jsou jádrem liturgického roku, které můžeme prožívat každý rok stále nově a hlouběji. Bude nabídnuto mnoho inspirativních myšlenek, jak slavné triduum prožít. Výklad obřadů jednotlivých dnů svatého týdne bude doplněn o praktické provedení některé části z těchto obřadů.

•     Křesťan on-line – P. Mgr. Libor Všetula, SDB

Život bez internetu si už dnes těžko dokážeme představit. A co teprve sociální sítě? Facebook, WhatsApp nebo třeba Twitter změnil způsob naší komunikace více, než si připouštíme. Jak se to stalo a proč jsou sociální sítě tak populární? Je církev pro, anebo proti? Jak v nich (pře)žít jako křesťan? Pojďme spolu hledat odpovědi…

•     Tajemství Petrova – Mgr. Václav Lunga

Program seznámí zájemce s historií, významem a stavebním vývojem areálu na Petrově. Účastníci navštíví místa nejenom běžně přístupná, jako např. katedrálu sv. Petra a Pavla, věže a klenotnici katedrály, „podzemí“- expozici Diecézního muzea, ale rovněž prostory málo známé a obyčejně nedostupné: tzv. Propitou věž, kryptu a jiné. Tento program se uskuteční formou procházky s odborným výkladem.

•     Za tajemstvím Velké noci – ,,animkáři“

Vypravte se s mládeží a paulány z Vranova do doby Pána Ježíše. Navštivte Getsemanské zahrady, Kalvárii a prožijte znovu setkání s králem Herodem. Divadelní zpracování pašijového příběhu je doprovázeno hudbou z muzikálu Jesus Christ Superstar.

•     Hudba v liturgii, konkrétní ukázky – MgA.Ondřej Múčka

Vhodnost vybraného zpěvu je nutné posoudit z hlediska použití při konkrétní části bohoslužby a v závislosti na liturgické době či formuláři slavené liturgie, a to u všech slok. Je zapotřebí vybírat texty s hlubší myšlenkou a novými pohledy a vyhýbat se jazykovým klišé.

•     Eucharistie na východě – o. Mgr. Sergiy Matskula

Pro ty z vás, kteří jste zvědaví, jak probíhá Eucharistie na východě. Můžete zjistit, v čem je stejná a v čem se liší od té naší.