Domácí betlémy jsou v kurzu přes 200 let

08.01.2018, článek vložil Jan Matyáš

Když císař Josef II. v rámci svých reforem zakázal ve svých zemích vystavování betlémů v kostelích, jistě netušil, co jeho nařízení způsobí. Opět se projevila vynalézavost českého človíčka, který dokáže vykličkovat ze všeho: „Císařpán sice zakázal betlémy v kostelích, ale ne u nás doma, hurá!“ Nebylo domácnosti, která by v těch dobách neměla vlastní betlém a ten se stal tradičním symbolem Vánoc dřív než vánoční stromeček.

Ani komunistický režim nedokázal tuto tradici vymýtit a tak v našich domácnostech máme starobylé betlémy po pra-prarodičích a není problém si dnes betlém koupit, či vyrobit. Proto se není čemu divit, že pro mnoho lidí se betlémy staly cílem sběratelské vášně, což dokazují četné a stále populární výstavy betlémů.

Nedávno mezi vánočními svátky a Silvestrem proběhla v prostorách Pastoračního centra římskokatolické farnosti ve Slavkově výstava, kde bylo možno shlédnout 175 betlémů ze sedmnácti druhů materiálů a různých velikostí. Nejmenší betlém byl umístěn do skořápky vlašského ořechu a největší betlém měl 100 figurek a měřil na délku přes 6 m.

Během 9 vystavovacích hodin, rozdělených do tří odpolední výstavu navštívilo 217 návštěvníků širokého věkového spektra. Nejkrásnější pohled však byl na rozzářené tvářičky nejmenších dětí, kterých s rodiči přišlo 35.

Ohlas na výstavu byl veskrze pozitivní a za organizátory mohu říct, že nás nejen velmi potěšil, ale i motivoval k zamyšlení, zda prostory nevyužít k častějším tematickým výstavám, a to nejen betlémů. Vždyť české ručičky jsou pověstné svojí dovedností. Proto již nyní přijměte pozvání na výstavu obrazů a kreseb pana Víta Noska, která v sále Pastoračního centra proběhne v neděli 4. března 2018. Bližší informace o výstavě přinese článek v únorovém Zpravodaji.

Ludmila Nosková