Stížnosti na lavice

01.04.2012, článek vložil P. Milan Vavro

Vyřeší radikální řešení opravy lavic neustálé stížnosti na jejich stav? Nezpůsobí ale oprava první velikou roztržku mezi věřícími? Co je lepší - rozvrzané lavice nebo dobré vztahy? (Dnes 2. dubna musím zveřejnit, že jde o aprílový žert. P. Milan Vavro).

Vážným stínem chvály našeho kostela jsou stížnosti na lavice.

Ale nejen na ně. Každý by si totiž jejich opravu představoval hlavně podle sebe. Farářovi to působí takové problémy, že přemýšlí o svém přeložení.

hrůza!!!!

Současný stav lavic je znepokojivý - trouchnivé podlahy, které ženy nemohou ani umývat.

oprava ano nebo ne?

Hlavním problémem jsou však klekátka. Jsou ohnilá a vypadají, jako ohlodaná.

Lidé se v lavicích dohadují, jaká bude vzdálenost od lavice. Ti menší si klekátko přitahují, ti větší oddalují. Výsledkem jsou neuspořádaná a šikmo položená klekátka.

rada

Po dlouhých poradách farní rady, které se nikdy nedohodly na řešení, rozhodl farář právem veta, tedy sám, bez nich.

Klekátka budou pevně přišroubována podle stanovených rozměrů.

Jak budou rozměry stanoveny?

Všichni, kteří chtějí sedět v lavicích, se musí podřídil měření, které stanoví vzdálenost klekátka.
Měření bude provádět farní rada a bude se měřit vzdálenost od pasu ke kolenům.

tak už asi nebudeme sedět

Problematické bude rozesazení věřících. Bohužel, vztahy a rodinná příslušnost musí jít stranou. V prvních lavicích budou sedět ti menší, postupně se bude vzdálenost zvětšovat a vzadu v kostele budou sedět ti nejvyšší.

Když jsme již u změn,  farář žádá důsledně návrat k praxi minulého století, kdy ženy sedí vlevo a muži vpravo. Konečně bude jasné, koho je víc a kdo víc zpívá.

Máme ale krásný příklad shody, jak těžkosti vyřešit, a domluvit se. Větší se dohodli s menšími, že budou sedět každý na své straně a ti střední výšky uprostřed. V některých lavicích jsou proto klekátka šikmo. Ale jak vypadá celkový pohled? Jako v cirkuse. Zařídili byste si takovým způsobem doma pokoj? Stejně takové řešení dloho nevydrželo, brzy začaly neshody: těm uprostřed se nelíbí, že musí obcházet ty na kraji, a hanlivě je uráží pojmenováním "špuntovky" (zašpuntují kraje lavic a kdo má přes ně přelézat).

Takovou atmosféru nechceme v kostele podporovat, proto platí výše uvedený návrh faráře.

Abychom naspořili na opravu lavic, bude měření kolen věřícím "symbolicky" zpoplatněno 1.000,- Kč za jedno koleno. Odpůrci argumentují, aby se peníze vzaly z církevních restitucí, ale ty ještě nejsou vůbec schválené.

Už bylo dost problémů - na závěr potěšitelná zpráva:

Křížovou cestu posvětí kardinál!

V záznamech kroniky z roku 1712 vyšlo najevo, že tehdejší kapli sv. Urbana posvětil stařičký kardinál Lamberti z Vídně. Po 300 letech přijede posvětit Křížovou cestu jeho nástupce, kardinál Rozop von Lírpa.

kardinál Lambert

Stařičký kardinál Lamberti (zemřel r. 1712, necelé 3 měsíce po vysvěcení kaple na Urbánku, kde se nachladil zpocený po namáhavém výstupu).

Jeho nástupce kardinál Rozop von Lírpa přislíbil, že na sv. Václava, 27.9.2012 posvětí nejen křížovou cestu, ale i (snad) opravenou kapli sv. Urbana.

kardinál Lírpa

Otci kardinálovi von Lírpa se bude Urbánek určitě líbit.

Urbánek

nesouhlas

Německý kardinál Lehmann (předseda Německé biskupské konference) však nesouhlasí s cestou Lírpy do Slavkova. Kapličky křížové cesty mu prý za tu cestu nestojí, má ji posvětit místní farář.

Pokud jste dočetli až sem, určitě jste pochopili, že jde o aprílový žert. Pokud ne, tak se omlouvám a doufám, že dnes, 1. dubna mi bude prominuto.

Proto prosím nepište komentáře, aby to brali všichni aspoň ze začátku vážně! Děkuji.

Rozop Lírpa čti obráceně!

P. Milan Vavro, farář