Cyklosmajlíci

Reportáž z cyklistického výletu spolča Smajlíků po farách jižní Moravy.

u fary ve Slavkově


1. den

Vyjíždíme od fary v 9:00 směr Hodějice, Křižanovice, Rašovice. Jsme rozděleni na 2 družstva (já, Víťa, Martin, Zdena, Soňa). U Jalováku čekáme na druhou skupinu (Lucka, Tereza, Petra a Markéta, která už tlačí kolo).

Další zastávka je ve Zdravé Vodě, kde sníme svoji svačinu a pokračujeme dále do Žarošic, Násedlovic, Karlína a Hovoran. Zde si dáváme oběd (salám a chléb) já ještě přidávám jednu Černou Horu. Projíždíme Čejčem a v Čejkovicích u kostela čekáme na všechny holky.

Markéta mě volá, že jí spadl řetěz a že mám dojet. Při opravě řetězu zjištuji, proč kolo pořád tlačí. Stále jí totiž brzdí zadní brzda. Nasazuji řetez a odepínám zadní brzdu a jedu na Markétiném kolo ke kostelu, kde máme potřebné nářadí. Markéta ale trvá na zpětné výměně našich kol a tak ji vyhovím a upozorním na nefunkční zadní brzdu. Po sto metrech ovšem Markéta letí (skoro na rovině) přes řidítka. Přežila to ovšem ve zdraví. Spravujeme zadní brzdu ovšem na pokřivená řidítka jsme už krátcí.

Jedeme okolo vinic a na jedné křižovatce se oddělují Martin a Víťa. Spolu s holkama provádíme prohlídku větrného mlýna a všichni se zase setkáváme ve Starém Poddvorově, kde nám do cílové stanice (Dolní Bojanovice) chybí už jen kousek.

za Násedlovicemi

za Násedlovicemi

odpočinek

slovácko

mraky

Zde se nám dostává přijetí jáhnem Josefem a otcem Foxem a Činkou. Testujeme zdejší hřiště a společně s panem farářem Vavrem děláme táborák. Po večerní modlitbě (u kluků) jdeme spát.

večerní modlitba


2. den

Jáhen Josef nás zaučuje do pravidel všech možných her (basketbal, volejbal …), které následně hrajeme. Také nás osvěžuje vodou z hadice. Na farním dvoře trávíme skoro celý den a v 17:00 odjíždíme přes Josefov, Prušánky, Moravský Žižkov, Velké Bílovice a Podivín do Rakvic. Zde nás vítá Velbloud, ale hlavně pes Flek.

Připijíme si vínem a navštěvujeme Pizzerii v těsném sousedství fary, kam za námi přijede otec Milan s Martinem Kohoutkem. Večer se díváme na video z Klokot a jdeme spát.

Dolní Bojanovice fara

Velbloud vinař

v pizerii


3. den

Společně s farářem a Velbloudem usedáme opět na kolo a po cyklostezce (kolem obelisku) jedem směr Lednice. Cestou trošku bloudíme. Procházíme (projíždíme) přes areál zahrad, kde je jízda na kole přísně zakázána.

U Janova hradu sníme opečené buřty a jdeme na prohlídku hradu. Za deště projíždíme přes Ladnou a u samošky ve Staré Břeclavi si dáváme opět chleba se salámem. Rozhodujeme se pro zrychlenou cestu domů a jedeme tedy po silnici 425, kde je větší provoz.

V Podivíně si prohlížíme Cyrilo-Metodějskou studnu a kostel, kde se zrovna chystá pohřeb. Všichni už se těšíme na naši faru v Rakvicích. Sledujeme staré tábory na videu a jíme dušené maso na mrkvi. Pan farář odjíždí a my scházíme do farního vinného sklípku.

u obelisku za Rakvicemi

u Janohradu

kaple sv. CM v Podivíně

mše sv. v Rakvicích


4. den

Loučíme se se zdejší farou i psem (Velbloud už odjel) a jedeme přes Přítluky, Nové Mlýny, Milovice do Mikulova. Zde nás všechny zaskočilo táhlé stoupání.

V Mikulově máme hodinu rozchod a kluci toho využívají pro výšlap na Svatý kopeček odkud je skvělý výhled. Na oběd si dáváme smažený sýr v bulce a jedeme Klentnice, Pavlov, Dolní Věstonice. Zde čekáme na Markétu, která se trošku ztratila na jedné křižovatce, když tlačila kolo s kopca a všichni jí tak ujeli. Čekání si trávíme pivem a houpáním na hopačkách.

Přes most přes nádrž Nové Mlýny a přes dědinu Strachotín přijíždíme do Hustopečí. Hledáme faru a po dohodě s místním farářem si dáváme sraz po mši svaté. Čekání si krátíme jídlem a Mafiány. Večerní mše je v kapli a po ní jsme místní slečnou Cecilkou ubytováni ve třídách pod kostelem.

snídaně

Mikulov

svatý kopeček u Mikulova

jezdci

rozcvička


5. den

Těžko se probouzíme, snídáme a s místním p. farářem jdeme na prohlídku (s výkladem) kostela. Ve 12:00 odjíždíme z Hustopečí. Ve Velkým Němčicích máme přestávku a pokračujeme dále na Moutnice a Těšany.

Zde už to dobře známe a jedeme tedy až do Šaratic, kde sníme polední zásoby. Zde nás také dohání Pavel Hlaváček, která nás pronásledoval už z Velkých Němčic. V 15:00 se fotíme před farou ve Slavkově a po domluvě večerního prohlížení fotek se rozcházíme.

kostel Hustopeče

prohlížíme nové vitraje

cyklus o stvoření světa

p. děkan Fišer

domů

poslední foto u fary ve Slavkově

Foto: Honza Patera

Text: fotograf