Divadelní návraty – pohádka O stříbrné růži

V druhém díle divadelních návratů se můžete těšit na pohádku O stříbrné růži. Vrátíme se do roku 2004, kdy tehdejší Farní divadlo Simsala Bim secvičilo svou druhou hranou pohádku. Promítání proběhne v neděli 15.dubna v sále Pastoračního centra v budově ř.k.fary od 15.00 (vchod se otevře v 14.30).

Aktualizováno 30.3.2018: Přidány fotografie z představení z r. 2004.

Divadelní návraty – 2.díl: pohádka O stříbrné růži z r. 2004

Druhý díl Divadelních návratů proběhne v neděli 15.dubna v sále Pastoračního centra v budově ř.k.fary. Vchod do budovy se otevře ve 14.30 a od 15.00 se začne s promítáním.

Vrátíme se do roku 2004, kdy tehdejší Farní divadlo Simsala Bim secvičilo svou druhou hranou pohádku, s názvem O stříbrné růži. Tato inscenace zaznamenala nečekaný úspěch a obrovskou účast. Divácký zájem byl tak veliký, že při všech šesti představeních sál doslova praskal ve švech. Děti seděly prakticky až na jevišti, dospělí stáli i podél zdí mládež seděla i na okenních parapetech. Jedním slovem – špendlík by nepropadl.

V této pohádce byly poprvé použity speciální efekty, např. modulace hlasu krále Rampoucha, umělá mlha, či zmizení princezny na otevřené scéně. Hra byla doprovázena scénickou hudbou a i v provizorních podmínkách se podařilo vytvořit jednotlivé scény vskutku pohádkové. Postarala se o to tehdejší scénografka Maruška Hlaváčková (prov. Hrabčíková).

Na úspěchu pohádky se hlavně podepsal skvělý výkon herců. Ostatně hned po premiéře byla šatna herců doslova obležena diváky, kteří se dožadovali podpisů herců a ti, ještě neodlíčení, ale šťastní rozdávali autogramy. Právě tento okamžik jste mohli zaznamenat v dokumentu promítaném v prvním díle Návratů. Myslím, že právě tato pohádka odstartovala strmý vzestup tohoto divadelního souboru, což budete moci posoudit v dalších dílech Divadelních návratů.

Koho tedy v pohádce uvidíme?

  • král Hyacint III. a královna Hortenzie – Vojta Lstibůrek a Magda Melicharová
  • princezna Růžička a zahradník Petr Klíč – Klára Urbánková a Pavel Šujan
  • dvorní dámy Fuksie a Bromélie – Lidka Šujanová (prov.Hampelová) a Markéta Pavlíková
  • víla Primula  a zimní král Rampouch XIII. – Jaruška Andrlová a Jenda Hlaváček
  • dvojrole báby Divizny a Ledovce – Eva Červinková (prov. Hlaváčková)
  • dvojrole dědečka Tymiána a Mrazivce – Vojta Andrla

Pohádka nás zavede do Květinového království, kde mají král s královnou problém se svou dospívající dcerou. Ta místo aby se učila dvorské etiketě, leze po stromech, a jak říká královna, „pořád někde lítá s tím zahradníkovým klukem“. Pan král se rozhodne vyřešit situaci radikálně – „provdá dceru a basta“! Mezi nápadníky se však objeví zlý zimní král Rampouch, promění princeznu ve stříbrnou růži a odnese ji do své Ledové říše. Jenže ani on ani nešťastní královští rodičové netuší, že existuje někdo, kdo princeznu miluje víc než svůj život a ten hodlá nasadit, aby princeznu vysvobodil.

Pohádka je vhodná pro děti od 5 let, ale pobaví samozřejmě i ty dříve narozené.
(Délka pohádky přibližně 70 minut)

Za realizační tým srdečně zve Ludmila Nosková