Družební zájezd do francouzského Darney

Ve dnech 29.6. - 2.7. se konal zájezd do francouzského družebního městečka Darney. Akce se zúčastnil i pěvecký sbor Gloria, který ve Francii úspěšně reprezentoval naše město. Při mši svaté v kostele v Darney došlo také poprvé k setkání věřících a kněží obou farností.

Po příjezdu do Darney nás místní velmi srdečně přivítali.

Příjezd do Darney

Následující den jsme se zúčastnili oficiálního ceremoniálu u památníku připomínajícího vyhlášení samostatné Československé republiky Francií v roce 1918.

Zástupci Slavkova a Darney uctili památku kladením věnců a sbor zazpíval písně Ach synku, synkuLví silou.

Památník

Sbor zazpíval u památníku

Večer sbor vystoupil v místním kulturním domě se skladbami duchovními i světskými. Mimo jiné zazněl spirituál Deep river, žalm v polštině Blogoslawiony czlowiek, Lamento d’Arianna od Claudia Monteverdiho, Come Again od Johna Dowlanda, ale také lidové písně ze slavkovska: Ach, Bože, rozbožePropadlo se, propadlo.

Vystoupení sboru v Darney

V sobotu nám byl představen místní pěvecký sbor a představitelé obou měst se navzájem obdarovali milými pozornostmi.

Setkání představitelů měst

Sbor z Darney

P. Milan se setkal s místním duchovním otcem, P. André Simoninem. Večer pak společně sloužili česko-francouzskou mši svatou, při které sbor Gloria zazpíval sekvenci Veni Sancte Spiritus, Panis Angelicus od Césara Francka, Oběť od Fr. Nováka a Ave Verum od W. A. Mozarta.

P. Milan Vavro a P. André Simonin

Sbor Gloria pri msi

Poznali jsme, jak moc si v Darney družby se Slavkovem váží. Dokazují to i symboly Slavkova, kterých jsme si na mnoha místech všimli:

Symboly Slavkova v Darney

Obyvatelé Darney dokonce na hlavní křižovatku umístili ukazatel, který informuje, jak daleká je cesta do partnerského města:

Ukazatel

Další fotografie

Za pořízení snímků z akce děkujeme Mirkovi Slováčkovi a Pavlovi Hlaváčkovi. Další snímky najdete ve fotogalerii sboru nebo ve fotoarchivu na spolecenstvi.com.

Více o družbě mezi Slavkovem a Darney se dočtete na www.darney-austerlitz.fr (tyto stránky jsou bohužel pouze ve francouzštině).