Jaké byly prázdniny 2006?

Letošní prázdninovou dovolenou jsme sháněli trošku na poslední chvíli, ale po jejím skončení mohu říci pouze: doporučuji. Přes inzerát v Katolickém týdeníku jsme si objednali pobyt v centru Českého krasu (do té doby jsem si myslel, že existuje jen Moravský) - v obci Svatý Jan pod Skalou, v hotelu Obecná škola...

Svatý Jan pod Skalou je malá vesnička v krajině plné lomů, skal, kopců a lesů. Poblíž jsou všeobecně známá místa (Karlštejn, Koněpruské jeskyně…), i místa pro nás do té doby neznámá, ale o to víc překvapující (zatopené lomy Velká Amerika, Malá Amerika, Mexiko – zde se točily filmy Limonádový Joe, Akumulátor 1,…).

vesnička Svatý Jan pod Skalou
Pohled na vesničku Svatý Jan pod Skalou z jedné z přilehlých skal

Dá se navštívit i cca 30 km vzdálený Křivoklát, hrady Točník a Žebrák. Pěkné turistické cesty jsou kolem Berounky (Tetínské skály). Pro odvážné je možno zajít i do dolů u obce Chrustenice – „Chrustenická šachta“, kde Vás před prohlídkou vybaví historickými hornickými helmami a kde se svezete ve štole i důlním vlakem. Počítat se však musí s blátem a teplotou cca 8°C po celý rok (natáčel se zde seriál Zdivočelá země a film Bumerang).

Křivoklát
Křivoklát

hrad Točník
Pohled na hrad Točník z věže hradu Žebrák

V neposlední řadě je možno navštívit Beroun s medvědáriem (3 medvědi z večerníčku Méďové – dnes jsou to velcí medvědi). Trošku dál je Příbram s poutním místem Svatá hora, kam nás dovede 350 schodů z centra města – je to krásný areál.

medvědárium, Beroun
Medvědárium v Berouně

Velká Amerika
Velká Amerika

Karlštejn
Karlštejn

Berounka
Berounka u obce Srbsko

Svatá hora u Příbrami
Svatá hora u Příbrami

Zkrátka: Český kras doporučuji všem.

Ještě pár odkazů:

Máte-li někdo, zajímavé tipy na výlety či dovolenou, tak neváhejte a obohaťte své okolí (můžete využít diskusi pod článkem — pozn. red.).

Pavel Galata