Jestliže děvče investuje …

O obnově s P. Markem Dundou pro děvčata a o hnutí Čistá láska s osobním svědectvím.

Co každému nejvíc sluší

Dům Svaté Rodiny  26. 5. 2007

P. Marek Dunda

Účast: 26 děvčat ve věku 14-29 let.

Na uvítání P. Marek řekl: „Všechny vás pěkně vítám a přiznám se, že už jsem se těšil na dnešní den. Doufám, že se vám tady dnes bude líbit a že si z toho odnesete nějaký užitek. Důležité je, abychom nejen mnoho věcí věděli – to by pak mohlo být pouze nasycení naší zvědavosti, ale abychom také dokázali žít správně, jak se to patří. Byli lidé, kteří toho nevěděli mnoho. Dokázali ale žít podle toho, co poznali, tak dobře, že se stali svatými.

P.Marek Dunda ve Slavkově

Další některé myšlenky otce Marka:

•     Jestliže děvče investuje do svého vzhledu, tak to ještě není úplně všechno. Ještě víc se vyplatí investovat do toho, jakou máme duši. „Co každému nejvíc sluší, je mít krásnou čistou duši“.

•     Omyl dnešní doby je, že se stále znovu lidem opakuje: nejdůležitější je vnější krása! Ale ta vnější krása – to není to nejdůležitější. Krásná duše je víc než krásný vzhled. Dnes jsou mladí lidé vystavováni pořád většímu tlaku reklam: „Pracuj na tom, ať máš krásný vzhled“.

•     Ten, kdo dělá kroky směrem k Pánu Bohu, ten investuje do nejlepšího, co se dá investovat. Investovat do svého srdce znamená denně na tom pracovat. Denně se snažit, aby v mém srdci byly vlastnosti, které budou druhé přitahovat a aby tam nebyly ty, které budou druhé odpuzovat.

•     Děvče bylo stvořeno Bohem. Pán Bůh má s ním nějaký záměr: aby bylo svaté.

Duch svatý nás vede, abychom pamatovali, že jsme stvoření pro nebe. Duch zlý nám napovídá: „Jen si užij hlavně tady na zemi“. Každý s nás se musí denně rozhodovat, koho bude poslouchat.

•     Litoval někdy někdo toho, že žil čistě? Na to ještě nikdo neumřel. Litoval někdo toho, že žil nečistě? Ano, například ti, co se nakazili při nečistém stylu života.

•     Matka Boží, Panna Marie, má různé tituly, ale nejčastější je Panna a to proto, aby se dalo najevo, jak moc si církev váží té její čistoty a toho, že ona nám v tom dala obrovský příklad.

•     Čisté srdce je tehdy, když tam není hřích, když tam je žitá čistota, čistý pohled a když tam jsou také ryzí Boží úmysly, se kterými se člověk dívá na tento svět.

•     Mladí lidé jsou zváni k tomu, aby žili s čistým srdcem. Vzorem je PM, svatí. Máme velký příslib, že Duch svatý chce tu čistotu v nás budovat.

•     Duše by měla být taková, aby se líbila především Pánu Bohu. Ne taková jak si to vymyslíme my, ale taková, jak se to líbí Pánu Bohu. Proto se máme často ptát: líbí se Pánu Bohu moje smýšlení? Líbí se Pánu Bohu moje jednání? Líbí se to, jak se k některým věcem stavím? V čem všem si má člověk dát pozor, aby se snažil čistě žít? : v myšlení, mluvení a jednání.

•     Čisté srdce neznamená jen to, že se člověk chrání nečistých myšlenek, že bere zdravým způsobem sex. Sex je velký dar od Pána Boha, správně použitý v manželství může přinášet radost, jinak to může být jako s ohněm, který je všude jinde než v kamnech nebo v nosičce, ke škodě. Čisté srdce znamená také, že člověk s těmi druhými čistě zachází.

přednáška P. Marka

Čisté úmysly pomáhají k tomu, aby to člověk za všech okolností s těmi druhými myslel dobře.

•     K čistému srdci patří i to, že člověk stále koriguje svůj úmysl. Co pomůže korigovat úmysl? Častá myšlenka na Pána Boha. Bůh je se mnou, Bůh mne má rád! Heslo: Boží oko všechno vidí, Boha nikdo neošidí.

•     Někdy si člověk řekne: „A mám já vůbec tu sílu takto žít? Dokážu to? Možná, že svatí to dokázali, ale já?“ Kdo nás stvořil? Pán Bůh si nás stvořil, abychom i přesto, že jsme ne zcela dokonalí, to dokázali.

•     Křesťanský pohled, je pohled svobody. Zatímco takoví, co nám tvrdí, že je třeba všechno zkusit, že je třeba všechny předsudky odložit, tak právě ti po čase přiznají: „já ti závidím, protože to, co jsem sám doporučoval, to nebylo tak krásné, jak to prožíváš ty.“

meditace

Ohlasy děvčat

Na tuto obnovu jsem se moc těšila. Líbili se mi otcovy různé vsunuté příběhy ze života lidí, s kterými se setkal. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla více o iniciativě Čistá láska, do které jsem se rozhodla vstoupit. Už se těším na další obnovu s ním a na pěší pouť na Velehrad. Obnova byla moc moc super!!!

Líbilo se mi, že každý si může zvolit, co si odsud odnese. Že otec měl promluvy takové přirozené, kterým každý porozuměl.

Nejvíce se mi líbilo povídání a průběh celého dne. Dozvěděla jsem se, že mi nejvíc sluší čistá duše. Oslovilo mě to příjemným pocitem. Cítila jsem se jako nový člověk, který si nemá hledat partnera podle zevnějšku. Myslím si, že povídání otce Marka byla naučné a ráda si je vezmu k srdci a budu se snažit podle toho žít.

Dnes jsem prožila nádherný den plný odpuštění a smíření se s Pánem a se sebou samou. Otec má skutečně velký dar od Boha dávat radost a porozumění těm, kteří hledají. Moc ráda ho zase uvidím!

Asi bych se měla snažit nosit jiné oblečení. Pak se mě líbí heslo: „Tajemství úspěchu do dvou slov je zakleto: půjde to, půjde to!“ Ještě se mi líbilo jak jedna slečna povídala o čisté lásce. Také jsem si dobře popovídala s otcem a moc mi to pomohlo. Duchovní obnova mi pomohla.

Otec mluvil srozumitelně a k věci. Oslovila mě prostota slov, která říkal. Ale přes tuto prostotu nebo právě díky ní vynikla jejich síla. Utvrdila jsem se v tom, že chci patřit do iniciativy Čistá láska.

Líbilo se mi téma této obnovy. Nikdy jsem nebyla spokojená s tím, jak vypadám. Ve škole jsou holky, které jsou hezké a každý se s nimi baví a se mnou ne. Ale na této obnově jsem se dozvěděla, že ta nejdůležitější věc není mít vzhled, ale jakou mám duši.

Dnešní obnova byla zábavná a hlavně naučná. Už vím, že vzhled zevnějšku není vše, záleží jen na čisté duši.

Tato obnova se mi moc líbila. Bylo to zajímavé téma, na které se dá povídat i dál. Taky se mi moc líbil způsob hry, která provázela celou obnovu. Je tu dobré prostředí a hlavně spousta hodných a milých lidí. Hlavně sester.

Líbilo se mě, že otec mluvil o tom, že Pán Bůh má rád všechny. Že každému z nás dal něco jiného, krásu nebo nadání a tak.

Nejvíce se mi líbila adorace a také to všechno, co nám otec povídal. Také se mi líbili hesla.

Tahle duchovní obnova mě oslovila. Až budu starší mohla bych uvažovat o tom, že vstoupím do Čisté lásky. Čistá láska mě hodně oslovila. Budu se snažit mít čistou, krásnou duši a snažit se rozdávat radost. Přeji si, aby co nejvíc lidí kolem mě mělo čistou krásnou duši. Moc se mi tahle obnova líbila a určitě bych nějakou obnovu všem doporučila.

Oslovily mě hesla, protože se dají použít do života.

Celá obnova byla úplně super! Moc mě bavily hry, které otec vymyslel. Ale naopak jsem se i poučila a něco nového dozvěděla. Už se těším na další!!! P.S. Otec je super a mohl by přijet zase.

Duchovní obnova se mi velice líbila. Jsem ráda, že sestřičky tyto obnovy pořádají a chtěla bych jim za to poděkovat. Vždy se už dlouho dopředu těším.

Celá obnova byla velmi zajímavá a velmi poučná. Otec umí dobře vysvětlovat různá témata. Celkově vynikající.

Obnova se mi moc líbila, bylo to pro mě nové povzbuzení do mého duchovního života. Duchovní obnovy by mohly být třeba i častěji a i víc pro kluky a ostatní. Je to tu pokaždé fakt super!!!

Obnova se mi líbila (a moc)!!! Uvědomila jsem si spoustu věcí. Otec je také SUPER a už se těším na další obnovu s ním!!!

Na obnově se mi líbilo všechno – hry a vše, co jsem se dozvěděla nového i starého. Moc se mi to tu líbilo. Líbili se mi všechny hesla, sice je ještě neumím, ale určitě se je naučím.

Tato obnova se mi móóc líbila. Otec moc hezky mluvil o čisté lásce a vůbec o všem.

Obnova se mi líbila pro svojí originalitu. Eleonora, která s námi na obnově taky byla, přijala při mši svaté členství Čisté lásky. Tento obřad byl velice zajímavý a na další obnovy se už těším.

Nejvíc mě zaujalo svědectví Eleonory, která se stala členkou „Čisté lásky“, o tom jak změnila svůj život po tom, co konvertovala.

slib Čistá láska

Svědectví Eleonory

učitelky, která během obnovy při mši svaté vstoupila do iniciativy „Čistá láska“:

Jsem konvertitka, teprve 1,5 roku, a proto se s Vámi mohu podělit o zkušenost z „druhého břehu“. Před svou konverzí jsem nežila čistě a nijak jsem to neřešila, neměla jsem ani důvod.

V období katechumenátu mi kolegyně katolička tvrdila, že se mi změní po křtu životní hodnoty, samozřejmě za předpokladu, že budu chtít žít svou víru opravdově. Docházelo mi to až po křtu, předtím mi to, co říkala připadalo směšné.

Ve vztahu s věřícím klukem jsme si oba stanovili hranice. Bavili jsme se o věcech otevřeně, abychom se nějakou nevědomostí nepřiváděli do vypjatých situací. Když prostě chce žít holka s klukem čistě, nemůže ho třeba svádět výstřihem až po kolena apod. Hranice nám pomohly poznávat se nezastřeně a ve vztazích s ostatními lidmi.

Přesto, že jsme se nakonec rozešli, uchránilo nás to oba před zraněním a ten vztah byl pro nás přínosem. Oba jsme tak zůstali s čistým štítem, a jsem za to Bohu vděčná. Nechci tvrdit, že pokušení nepřichází, že bych byla naprosto imunní, ale je důležité zůstat ve střehu a důvěřovat Pánu, že nám pomůže a to i přesto, že něco zkazíme, že máme znovu šanci to napravit.

Iniciativa Čistá Láska mě velmi oslovila a považuji za dobré takovou myšlenku v dnešní době podpořit. Přeji Všem mnoho sil v boji s pokušením, stojí to za to.

Iniciativa ČISTÁ LÁSKA

Do hnutí čistých srdcí patří na celém světě už víc než milion mladých lidí.

V naší zemi, za rok a půl existence Čisté lásky, je přes sto účastníků. Je to taková šance, aby mladí lidé šli hodně proti proudu dnešní doby a vnášeli do této společnosti ideál, který je ideálem Božím.

Co to je? ( viz Světlo, 13. května 2007, s.15)

Volné sdružení mladých lidí od 15 let, kteří se snaží žít podle zásad formulovaných v 6. a 9. přikázání Desatera. Tedy nic nového pod sluncem, ale ze zkušenosti víme, že ne všichni mladí křesťané mají tyto priority.

O co se snažíme?

* Chápat sexualitu jako Boží dar člověku, ne jako konzumní záležitost.
* Snažit se žít v souladu s 6. a 9. přikázáním Desatera.
* Znát učení Církve o těchto otázkách, pochopit jeho význam a přijmout jej.
* Rozvíjet ctnost čistoty a vydávat radostné svědectví o její hodnotě.
* Nezapomínat žít podle ostatních přikázání Desatera a rozvíjet ostatní složky autentického křesťanského života (modlitba, četba Písma svatého, život ze svátostí, atd.)

Jaké je viditelné znamení příslušnosti i iniciativě Čistá láska? Členové nosí prostý stříbrný prstýnek, který dostávají při veřejném přijetí.

Jaké závazky na sebe členové berou? Každý den se pomodlit modlitbu Pod ochranu Tvou. Žádné povinné scházení se, žádné poplatky.

V čem spočívá výhoda formy iniciativy? Je možné se za sebe navzájem modlit, povzbuzovat se a utvrzovat na cestě čisté lásky.

Pro koho je Čistá láska vhodná? Pro každého, komu jsou blízké výše popsané hodnoty, je mu víc než 15 let a je svobodný.

Kde se dá dozvědět víc? Farní úřad, Náměstí 20, 671 03 Vranov nad Dyjí, tel. 515 296 384; 731 402 742; marek@fatym.com – mluvčí Čisté lásky: Jbrabcova@seznam.cz; tel. 774 335 688