Mám svou čest

Duchovní obnova pro děvčata od 14 let proběhla 10.11.2007 v Domě sv. Rodiny s P. Markem Dundou. "...abychom se nebáli mít svou čest, protože i když nás druzí nedocení, že jsme jednali čestně, Bůh to docení."

Některé myšlenky otce Marka:

Za všech okolností mám pamatovat na to, že mám svou čest. Nebudu jednat tak, jak by to bylo pod mou úroveň. Člověk má často tendenci se zachovat tak, jakoby na to zapomněl.

Vzpomínám si na jedno děvče, které všechno dělá poctivě. Díky tomu jí ostatní hodně věří. Říkají: „Když to říká ona, všichni to dělají“. Proč? Protože za všech okolností jedná férově. Když ona něco říká, je možné se na to spolehnout.

obnova P.Dunda

Mám jednat tak férově, aby to obstálo před Pánem Bohem.

Mám svou čest za všech okolností, ve všech vztazích. Často se stane, že člověk jedná jinak, než by měl. Ale i to, že udělá chyby, i to má vést k poučení.

Mám svou čest se týká hodně pravdivosti.. Jednat pravdivě, to je hodně důležité. Za všech okolností vždycky říkat pravdu. Někdo řekne: „Ale vždycky se nedá říct pravda!“ Když nemohu říct pravdu, tak mám mlčet. A jestli nemůžu říct pravdu, která by nebyla prospěšná pro toho druhého, tak proč bych to říkal? To by bylo nactiutrhání, když mluvím o chybě druhých.

obnova P.Dunda

Tato slova nám můžou pomoci, abychom se nebáli mít svou čest, protože i když nás druzí nedocení, že jsme jednali čestně, Bůh to docení:

„Boží oko všechno vidí, Boha nikdo neošidí“.

„Každodenní poučení: před Bohem nic skryto není“.

„Nezapomeň nikdy Ani, že jsme Bohem milováni“.

Lucka

Ohlasy:

Líbilo se mi zde, že na začátku sem každý přišel a asi se bál, že tu nebude nikoho znát a pak jsme se loučili jako nejlepší přátelé. Velmi se mi líbila ta půlhodinka mlčení, kdy jsem si mohla vše promyslet a bylo to super. Moc děkuji, že jsem mohla přijít do tak super setkání a odnést si nejen kontakty na jiné holky ale i dobrou radu pro další dny. Lucka

Obnova mi fakt pomohla. Pochopila jsem, že čestnost není jen tak něco ledajakého, že je to něco, co od nás vlastně Bůh očekává a má to cenu se o to snažit. Díky za tuto obnovu!

děvčata naslouchají

Moc děkuji!

Setkání s otcem Markem a s vámi se všemi je pro mě vždycky nádherným zážitkem!

To, že jsem se dnes mohla podílet na vytváření adorace mě velice potěšilo a naplnilo hřejivým pocitem. Jsem ráda, že se to ostatním také líbilo.

adorace

Moc se těším na další setkání! Dana

Moc děkuji za všechno!!!

Otec Marek je pro mě obrovský příklad. Cítím se krásně a snad to dlouho vydrží. Ráda zase přijedu za vámi.

odpovědi na otázky

Obnova byla super. Hodně jsem se poučila, že „mám svou čest“ pořád. Už se těším na další obnovu. Moc děkuji otci a sestrám, že se o nás starali.

Mockrát vám děkuji za úžasnou obnovu, oběd, večeři a celkově za skvělou atmosféru, která zde (alespoň ve mně) zavládla. Doufám, že ve mně vydrží co nejdéle. Moc se těším na další obnovu, na kterou – dá-li Pán Bůh – určitě přijedu. Srdečné díly. Michaela

Když jsem jela na tuto duchovní obnovu, nevěděla jsem, jak se zde budu cítit. Ale později jsem si uvědomila, že každý, kdo si myslí, že je v pubertě ve víře sám, není to vůbec pravda. Při adoraci jsem si také uvědomila, že naše a hlavně moje víra, je moje osobní, ale také je v podstatě veřejná a hlavně se za ní nemůžeme stydět.

otázka

Otci bych chtěla moc poděkovat za to, jak nám krásně vysvětlil, jak moc je důležité mít svou vlastní čest. Děkuji.

Skvělý byl i samozřejmě kolektiv a lidé kolem a sestřičky hlavně. Byly tak milé, že jsem si myslela, že to ani tak moc nejde. Chtěla bych moc poděkovat za to, že jsme se tu mohli sejít a doufám, že to nebylo naposledy. Karolina

Tato obnova se nám líbila velmi moc. Budeme rádi, když budeme moci na nějakou tu obnovu přijet. Promluva otce byla velmi zajímavá, povzbuzující a plná myšlenek k zamyšlení. Moc díky všem, kteří to vše pro nás připravili… Liduška, Verunka, Anička, Anežka, Alča

mše svatá

Hodně věcí jsem si uvědomila a přišla jsem na to, že mám svou čest a nemá cenu, abych dělala věci, které nejsou dobré. Moc děkuji. Katka.

Našla jsem zde mnoho inspirace pro samotný život, pro naše společenství a farnost. Moc vám za to děkuji. Šárka

Dnešní obnova, stejně jako všechny s otcem Markem, proměňují můj život. Pořádně jsem si uvědomila, že mít svou čest znamená jednat správně, čestně, pokaždé, , nejenom někdy, před lidmi. Je velmi důležité si to uvědomit. Doufám, že nejen já, ale i všechna ostatní děvčata, se budeme chovat čestně, protože to má nejednu výhodu, která ale nepřichází hned. A to hlavně: budeme se líbit Pánu Bohu.

přijetí do Čisté lásky

Někteří účastníci vstoupili do iniciativy Čistá láska.

v kapli

Foto: sestra Gregorie