Moliérův Lakomec ve Slavkově!

Jak už bylo před časem oznámeno, chystá Divadelní spolek na letošní podzimní sezónu premiéru slavné Moliérovy komedie Lakomec.

Zhruba před třemi roky za mnou přišel Milan Hrazdílek a povídá.“Co bys řekla na to, kdybychom hráli Lakomce?“ Povídám: „Proč ne?“ Milan na to: „Ale původní scénář má 96 stran a je psaný prastarou češtinou, která nepůjde hercům „do huby“ – nemůžeš s tím něco udělat?

Pustila jsem se do čtení scénáře, ale po deseti stranách, kdy se děj hry nepohnul z místa, jsem se vzdala myšlenky na nějaké úpravy. Důvod byl jediný – původní text by možná zněl přelahodně uchu nadšeného lingvisty, nikolivěk běžnému divákovi, který by se při představení prvních pět minut možná snažil porozumět překvětnatělé mluvě jednajících osob, ale pak by otráveně přemýšlel, jak nenápadně ze sálu zmizet.

Nemám nic proti bohaté řeči, naopak, myslím, že extrémem je dnešní rychlá doba, která ve zvýšené míře používá zkratek a s nástupem nových technologií přímou komunikaci zredukovala na nejmenší možnou míru, skoro se mi chce říct neúnosnou mini míru.

Nicméně usoudila jsem, že budeme muset alespoň v něčem ustoupit tempu doby a tak 27. a 28. září v 19.00 v sále SC Bonaparte, budete moci shlédnout zcela nového LAKOMCE, napsaného ve stylu pana Moliéra, ale v soudobé češtině a ve svižném tempu.

Věříme, že se budete bavit, zvláště pak, když v hlavní roli Harpagona vystoupí známý slavkovský komik, Milan Hrazdílek, kterému bude sekundovat v roli Frosíny skvělá Maruška Kostíková.

Rolí zamilovaných párů Kleanta s Marií a Valéra s Eliškou se s divadelní grácií zhostili Radim Kachlíř s Martou Šujanovou (alt.Věrou Stojarovou) a Pavel Hrazdil s Petrou Vyšehradskou (alt. Monikou Kubicovou).

V roli šibalského „zlodějíčka“ Šibala uvidíte Lukáše Knotka. Role Jakuba, podkoního a kuchaře v jedné osobě si pod hlavičkou Divadelního spolku zahraje poprvé Ivan Marek, který ovšem není žádný divadelní elév, neboť na slavkovských prknech hrával už na začátku sedmdesátých let.

Role finančního úředníka a policejního komisaře se ujali Milan Kohoutek a Radim Zrebný. V rolích nezbedného služebnictva se představí Lucka Hložková a Jarek Rozsypal.

Nenechte si ujít tuto výjimečnou taškařici, kterou s herci Divadelního spolku Slavkov u Brna, za asistence hlavního protagonisty, nastudoval Stanislav Olbricht.

Na Vaši návštěvu se těší herci z Divadelního spolku Slavkov u Brna!

Ludmila Nosková