Mříže, kterých jsme si nevšimli

Je mnoho věcí, kolem kterých chodíme, vnímáme je, ale nikdy jsme si je pořádně neprohlédli. Víte, odkud je tato mříž a jaká jsou na ní vyobrazení? Než kliknete dál, zkuste hádat!

Jde o mřížku před oltářem a dvě kované brány bočních kaplí v kostele na Špitálce. Fotografie jsou z kontrolního dne v dílně kováře pana Bartoška v Křenovicích. Opravu mříží hradíme z dotace MPZ s podílem Města Slavkova a farnosti.

Další fotografie mříží

Kostel sv. Jana Křtitele byl v r.1743 rozšířen Maximiliánem Oldřichem z Kounic, byly v něm tři oltáře: hlavní sv. Jana Křtitele, vedlejší v bočních kaplích totiž P. Marie a Ukřižovaného Spasitele.Z této doby pocházení pravděpodobně také barokní kované mříže.

V nadsvětlíku Mariánské kaple je v slohově charakteristické barokní mříži monogram MARIA (prokládaný do oválu).

V nadsvětlíku kaplu Ukřižování Spasitele uprostřed do boltců stáčených prutů s vytahovanými volutkami ústřední ovál s iniciálami INRI a symbolem srdce Ježíšova. Na oválu vykrajovaná mušle.