MUFFINOVÁ INSPIRACE Z FARNÍHO DNE 2023

Recepty z farního dne.

1. SPAMUFFIN (pozn. těsto na Vatikánský chléb štěstí koluje jako SPAM)

Protože již 50 let koluje tato pověra „Vatikánský chléb“ zvláště po katolických kruzích, jak farář tento recept nezveřejňuji. Ostatní v závěru článku.

 

2. KOKOSOVÉ MUFFINY

1 vejce, 1/2 hrnku mléka, 1/4 hrnku oleje, 1 lžíce kokosového oleje, 1 lžička vanilkového extraktu, špetka soli, 2 lžičky kypřícího prášku, 1/2 hrnku cukru, 1 hrnek kokosu,             1a1/2 hrnku hladké mouky.

Smíchat a péct při 180 stupních cca 20 minut.

 

3. MUFFINY S JAHODAMI, BÍLOU ČOKOLÁDOU A MANDLOVOU DROBENKOU

100 g hladké mouky, 100 g polohrubé mouky, 50 g špaldové celozrnné mouky,  100 g třtinového cukru, 2 lžičky prášku do pečiva (bez fosfátů), špetka soli, vanilkový cukr,              2 středně velká „šťastná „vejce, 200 g bílého jogurtu a trochu mléka, 80 g zchladlého rozpuštěného másla, trochu citronové šťávy, citronovou kůru, 50 g bílé čokolády rozsekané na kostičky, 2 hrsti nakrájených jahod (lze i jiné ovoce – borůvky apod.)

Na drobenku: 60 g polohrubé mouky, 30 g másla, 30 g třtinového cukru, trochu mandlí (na kousky) a špetka soli.

Tekuté ingredience prošleháme vidličkou dohromady. V jiné míse smícháme sypké ingredience a pak obě směsi spojíme dohromady, přidáme čokoládu a jahody. Plníme lžící do formiček, posypeme drobenkou nebo jen pláky mandlí. Teflonovou formu předtím vymažeme a vysypeme hrubou moukou. Pečeme v horkovzdušné troubě na 180 stupňů asi 25 – 30 minut.

4. MRKVOVÉ MUFFINY

2 hrnky (260 g) celozrnné mouky, 2 čajové lžičky jedlé sody, 2 čajové lžičky mleté skořice, 1/2 čajové lžičky mletého zázvoru (nedala jsem), 1/2 čajové lžičky soli, 1/2 hrnku (65 g) pekanových  nebo vlašských nahrubo nasekaných ořechů, 3 vejce, 1/2 hrnku (100 g) hnědého třtinového cukru, 1/2 hrnku (85 g) medu, 1/3 hrnku (80 ml) rostlinného oleje,     1/3 hrnku (60 g) neslazeného jablečného pyré (popř. přesnídávky), 1/4 hrnku (60 ml) 100% pomerančového džusu, 1 čajová lžička vanilkového extraktu, 1/2 hrnku (75 g) rozinek naložených na 10 minut do horké vody, 2 hrnky (260 g) mrkve nastrouhané nahrubo,             1 hrnek (140 g) jablek nastrouhaných nahrubo včetně slupky.

Troubu předehřejeme na 250 stupňů a muffinovou formu vyložíme papírovými košíčky.        Ve větší míse smícháme mouku, jedlou sodu, skořici, zázvor, sůl a ořechy. Dobře promícháme a odložíme. V jiné míse rozšleháme metlou vejce, hnědý cukr, med, olej, jablečné pyré, pomerančovou šťávu a vanilkový extrakt až se všechny suroviny spojí. Tekutou  směs vlijeme pomalu do směsi mouky a opatrně promícháme, přidáme rozinky (bez vody!), mrkev a jablka. Opatrně ale důkladně promícháme.Těsto rovnoměrně rozdělíme do připravených košíčků a pečeme 5- 6 minut na 250 stupňů, potom teplotu snížíme na 180 a pečeme dalších 10-15 minut dokud párátko zapíchnuté do středu muffinu není po vytažení suché. Před podáváním necháme lehce vychladnout. Podáváme teplé nebo při pokojové teplotě.

5. MUFFINY SE SÝREM A RAJČATY ( BRONZOVÁ MEDAILE)

150 g hladké mouky, 45 g mandlové mouky, 6 g prášku do pečiva, 5 vajec, 90 g oleje, 220 g na kousky nakrájených rajčat + sušených rajčat, 150 g na kousky nakrájeného tvrdého sýru (eidam), sůl, kořeněný bok, cibulka, bazalka, plátky mandlí.

Troubu předehřejeme na 170 stupňů. V pánvi osmažíme 1 menší cibuli, na malé kousky pokrájený kořeněný bok, sušená rajčata a rajčata. Necháme vychladnout. Do mísy navážíme mouku, mandlovou mouku, prášek do pečiva, sůl, pepř a zamícháme. Přidáme  na kousky nakrájený sýr, směs z pánve, vejce, bazalku a stěrkou krátce promícháme. Hmotu rozdělíme do formiček vytřených olejem a posypeme plátky mandlí. Pečeme při teplotě 170 stupňů asi 15 minut (až po zapíchnutí špejle zůstane tato suchá). Ještě vlažné muffiny opatrně vyjmeme z formy, ve které se pekly.

6. BANÁNOVÉ MUFFINY

200 g hladké mouky, 50 g polohrubé mouky, 100 g cukru,  2 kávové lžičky prášku do pečení, vanilkový cukr, špetka soli, 200 ml mléka, 2 vejce, 85 g másla, 2 banány, 1 čokoláda. Smícháme sypké ingredience. Ve druhé míse smíchéme vše tekuté + rozmačkaný banán. Potom vše spojíme a rozšleháme. Vlijeme do formiček, do každého muffinu zatlačíme čtvereček čokolády a pečeme na 180 stupňů 20 – 25 minut.

 

7. ELENČINY MUFFINY

350 g polohrubé mouky, 200 g cukru, 12 dkg Hery nebo másla, 2 lžíce oleje,  3/4 hrnku mléka.

Po upečení udělat otvor a nalít do něj směs: 20 dkg másla nebo Hery, 3 lžice kakaa, 20 dkg cukru, 3 lžice horké vody a 3 lžice rumu.

 

8. PERNÍKOVÉ MUFFINY

1 hrnek hladké mouky, 1/2 hrnku polohrubé mouky, 1/2 hrnku cukru krupice,                      1/2 vanilkového cukru, 1 a1/2 lžíce kakaa, 1/2 lžičky skořice, 1/2 lžíce medu (nemusí být),    1 hrnek mléka, 1/2 hrnku oleje,  1 vejce, 1/2 prášku do pečiva 1/2 prášku do perníku.

Smícháme vše suché, přidáme vše tekuté, vyšleháme, naplníme muffiny a pečeme na 175 stupňů cca 25 minut.

 

9. MUFFINY CITRON A MÁK (STŘÍBRNÁ MEDAILE)

375 g hladké mouky, 3 lžičky kypřícího prášku, 220 g krupicového cukru, 2 lžíce citronové kůry nastrouhané najemno, šťáva z 1 citronu, 60 g nemletého máku + na ozdobu ( můžete použít i černá chia semínka) 200 g měkkého tvarohu, 2 vejce, 2 lžičky vanilkového extraktu, 280 g hustého bílého jogurtu,  125 ml rostlinného oleje  + na formičky. Na polevu 160 g cukru moučky a 1,5 lžíce citronové šťávy.

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Do mísy nasypte mouku, kypřící prášek, cukr, citronovou kůru a mák a promíchejte. Přidejte tvaroh, vejce, vanilkový extrakt, jogurt a olej a zlehka promíchejte, jen aby se směs spojila. Rozdělte do formiček na muffiny vymazaných nebo vyložených papírovými košíčky. Posypte trochou máku a pečte 25 – 30 minut. Proveďte test špejlí, vyjměte z trouby a dejte na mřížku vychladnout. Na  polevu rozmíchejte v misce cukr a citronovou šťávou dohladka a muffiny jí počmárejte.

 

10. SKOŘICOVÉ KYNUTÉ MUFFINY

Těsto: 250 ml vlažného mléka, 25 g droždí, 400 g hladké mouky, 1/2 lžičky soli, 60 g rozpuštěného másla, 1 lžíce moučkového cukru. Náplň: 100 g másla rozpustit, cukr krystal (od oka:)), skořice.

Do mísy dáme mouku, mléko a rozdrobíme droždí, necháme kynout cca 30 min. Přidáme všechny ostatní suroviny na těsto a uhněteme. Necháme kynout cca 1 hodinu. Rozválíme na plát a potřeme rozpuštěným máslem a pořádně pocukrujeme, posypeme skořicí. Nakrájíme na proužky a smotáme do muffinu. Ještě potřeme rozšlehaným vejcem a dáme péct na 200 stupňů (horkovzduch) cca 8-10 minut. Hned po vytažení z trouby pomašlujeme máslem s rumem.

 

11. BANÁNOVO – ČOKOLÁDOVÉ MUFFINY

2 velké zralé banány, 250 g hladké mouky, 100 g cukru, 2 lžičky prášku do pečiva, 1 vanilkový cukr, špetka soli, 2 vejce, 200 ml mléka, 60 g másla.

Nejprve smícháme sypké ingredience v míse. Banány rozmixujeme spolu s tekutými ingrediencemi a vejci. Vše smícháme dohromady a vznikne nám hladké těsto. Formičky na muffiny vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou nebo krupičkou.Vlijeme těsto do každé formičky, ale jen do cca 2/3 aby těsto nevyteklo ven. Můžeme ozdobit kolečkem banánu nebo čokoládou. Pečeme na 180 stupňů cca 25 minut.

 

12. MUFFINY (variace na recept z KUCHAŘKY PRO DCERU)

Troubu předehřát na 190 stupňů, připravit si formu na muffiny (košíčky nebo vymazat a vysypat formičky). Promíchat  235 g polohrubé mouky, 40 g čokoládového pudinku, 1 prášek do pečiva, špetku soli. V jiné míse smíchat 200 ml bílého jogurtu, 80 ml oleje, 2 vejce, 75 g  cukru krupice a cca 150 g rozmražených borůvek. Vše pokojové teploty ! Opět stačí smíchat lžící. K tekuté směsi přimíchat sypkou směs. Míchat jen tak, aby zmizely bubliny sypké směsi, nerozmíchávat do hladka. Rozdělit těsto do formy (asi 12 velkých kusů). Péct cca 25 minut. Po vyndání z trouby nechat 3 minuty stát ve formě, poté vyndat.

 

13. ČOKOLÁDOVÉ MUFFINY

100 g polohrubé mouky, 250 g hladké mouky, 120 g cukru krupice, 1 lžička jedlé sody,            1 lžička kypřícího prášku, 2 lžíce kakaa, 200 ml oleje, 500 ml podmáslí, 1 vejce, 50 g hořké čokolády nakrájené najemno.

Smícháme zvlášť tekuté a zvlášť sypké ingredience, dobře prošleháme. Nakonec vmícháme čokoládu. Pečeme 20 minut na 180 stupňů. Množství vyjde asi na 20 muffinů.

 

14. MUFFINY S PIVEM A SLANINOU (ZLATÁ MEDAILE)

Na 24 kousků: 125 g másla, 1/2 hrnku cukru krupice, 1/3 hrnku kakaa, 2 vejce, 1 špetka soli, 200 g bílého jogurtu, 2 hrnky hladké mouky, 1 lžička jedlé sody, 250 ml tmavého piva, 100 g mléčné čokolády.

Na krém: 250 g čerstvého sýra (Philadelphia, Lučina, Buko), 125 g másla, 1 hrnek moučkového cukru, 2 lžíce arašídového másla, 5 lžiček kávy.

Na ozdobu: 6 plátků slaniny, 1/3 hrnku javorového sirupu

Troubu vyhřejte na 180 stupňů. Změklé máslo utřete s cukrem, přidejte kakao, vajíčka, sůl a jogurt a postupně zapracujte mouku, jedlou sodu a pivo.Vmíchejte nasekanou čokoládu a těstem do 2/3 plňte muffinové košíčky. Pečte 15-20 minut. Mezitím  si ze sýra, změklého másla, cukru, arašídového másla a kávy ušlehejte krém, který nechte ztuhnout  v lednici, než mufffiny vychladnou. Když jsou muffiny upečené, teplotu zvyšte na 200 stupňů. Slaninu rozložte na pečící papír, potřete javorovým sirupem a dozlatova opečte. Plátky otočte, potřete sirupem i z druhé strany a dopečte dokřupava. Celkem to trvá asi 10 minut. Každý plátek rozdělte na 4  kousky. Vychladlé muffiny ozdobte krémem a následně kouskem slaniny.

 

15. MUFFINY SE ŠPENÁTEM

20 g čerstvého špenátu, 100 g kvalitní kuřecí šunky, 3 vejce, 100 g cottage sýru, 70 g ovesných vloček, 1 špetka soli.

Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Šunku a špenát nasekáme nahrubo a dáme do mísy. Přidáme vyšlehaná vejce, cottage, vločky a špetku soli a vše promícháme. Vzniklé těsto rozložíme do teflonových nebo silikonových forem na muffiny (pokud nemáme použijeme papírové košíčky) a pečeme při 170 – 180 stupních cca 25-30 minut.

 

16. PISTÁCIOVÉ TVAROHOVÉ MUFFINY S VŮNÍ LEVANDULE – BEZ LEPKU A LAKTÓZY

150 g cukru moučka, 1 vanilkový cukr, 4 vejce, kůra a šťáva z 1 bio citronu, 3 pistáciové pudinky, 100 g rýžové mouky, 50 g mletých mandlí, 250 g polotučného tvarohu ( bez laktózy), 250 g tuku (máslo/Hera), hrst opražených posekaných pistácií, 1/2 lžíce levandulových kvítků, 1 prášek do pečiva.

Vyšleháme povolený tuk s cukrem do světle žluté pěny, přišleháme po jednom vejce. Pak tvaroh, citronovou kůru a šťávu. Suché ingredience (mouku, pudink, mandle, kypřící prášek, kvítky )smícháme v misce zvlášť, postupně přišleháváme do tvarohové směsi. Nakonec vmícháme pistáciové oříšky. Naplníme formičky, pečeme ve vyhřáté troubě na 180 stupňů.

 

Křesťan nehledá štěstí tím, že míchá podle návodu tajemným způsobem těsto a ještě tím zatěžuje další lidi. Jistě – neudělat to a neposlat dál – co když by se nám pak stalo něco zlého, že?

Prosím, mějme kritické myšlení a trochu vzdělání ve víře.

I kdyby chutnal nejlíp…

o. Milan

VATIKÁNSKÝ CHLÉB ŠTĚSTÍ – pověra jako vyšitá:
Vatikánský chléb štěstí koluje po světě stejně jako řetězové emaily.
Vatikánský chléb (buchta) se vám dostane do rukou ve chvíli, kdy u vás
může něco změnit. Nikdy byste ho neměla sama vyhledávat a shánět.
On si vás najde sám. Je obklopen tajemstvím, protože se přesně neví
kdy a kde tato „kolovačka“ vznikla. A právě proto, že je zahalen do
tajemného pláště, obdarované ženy podlehnou a upečou ho, neboť
jsou zvědavé, co z darovaného dílu těsta vznikne.
Princip spočívá v tom, že se vám do rukou dostane darované těsto. To necháte na lince a týden se o něj staráte –
přidáváte ingredience, mícháte, …. Šestý den těsto rozdělíte na čtyři díly. Jeden si necháte a zbylými třemi někoho
obdarujete. Osobě, kterou jste si pro darování chleba vybrali, musíte předat těsto společně s receptem. Vatikánský
chléb štěstí můžete jíst kdykoliv, avšak péct ho můžete je