Noc kostelů 2018 v Heršpicích

Na Noc kostelů vás zveme letos do Heršpic, kde pro vás připravily program církev katolická i evangelická.

Celostátní web s přehledem Noci kostelů 2018
Odkaz na program na webu Noc kostelů Heršpice – kostel sv. Matouše
Odkaz na program na webu Noc kostelů Heršpice – evangelický kostel
Videopozvánka na Noc kostelů 2018
Noc kostelů 2011 ve Slavkově – video

Pozdrav biskupa Vojtěcha
Milí přátelé,

letošní jubilejní 10. ročník Noci kostelů může být důvodem ohlédnout se za tím, co jsme během uplynulých let prožili, zavzpomínat a děkovat.

Vzpomenout na začátky v roce 2009, kdy jsme společně se stovkami pořadatelů v řadě kostelů a modliteben s napětím čekali, co se bude dít po pátečním podvečerním zvonění zvoucím k návštěvě Noci kostelů. Přijde vůbec někdo?

Vzpomenout na radost, která všechny naplňovala, když se kostely začaly plnit stovkami návštěvníků, kteří měli zájem nejen nahlédnout do posvátných prostor, ale také do života křesťanů.

Poděkovat tisícům pořadatelů, kteří již deset let trpělivě a neúnavně otvírají nejen kostely a kaple, ale také svá srdce v radostné službě druhým.

Poděkovat všem návštěvníkům, kteří do našich kostelů přicházejí ze zvědavosti, z určité nostalgie nebo aby hledali odpovědi na otázky, které mají kořeny v touze po pravdě, dobru a kráse.

Poděkovat pracovníkům všech typů médií, kteří již deset let pomáhají informovat a zvát širokou veřejnost v několika zemích k návštěvě této jedinečné akce.

Věřím, že také desátý ročník Noci kostelů potěší, překvapí a povzbudí. Každého, kdo se Noci kostelů jakýmkoliv způsobem zúčastní.

Za to se modlím a každému z vás žehnám.

Vojtěch Cikrle

diecézní biskup brněnský

Noc kostelů již po desáté

Noc kostelů se bude v letošním roce konat v pátek 25. května. Už nyní ale připravuje programy pro nejširší veřejnost více než 1 000 kostelů a modliteben po celé České republice.

Kostely a modlitebny se letos otevřou již po desáté, a proto si dovolujeme přinést malé ohlédnutí do historie Noci kostelů v České republice a v Evropě.

Z historie Noci kostelů

Noc kostelů nabídla široké veřejnosti v České republice poprvé v roce 2009 možnost navštívit kostely a modlitebny a poznat nejen jejich kulturní hodnotu, ale také se seznámit s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání.

Inspirace v Rakousku

V roce 2005 proběhla první Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) ve Vídni. O rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer během úklidu kostel otevřený, a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře jsou pozváním pro kolemjdoucí vstoupit. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska a každoročně se do Lange Nacht der Kirchen zapojuje na 700 kostelů a modliteben.

V roce 2009 Noc kostelů „překročila hranice“ a poprvé se konala v České republice. V roce 2010 se již otevřely kostely a modlitebny v celé České republice, v roce 2011 poprvé také na Slovensku a od roku 2012 se Noc kostelů (Kirikute Öö) koná v Estonsku. V roce 2016 proběhla první Noc kostelů ve Švýcarsku.

První Noc kostelů

Do prvního ročníku Noci kostelů v roce 2009 se zapojilo 25 kostelů v brněnské a 9 kostelů v plzeňské diecézi. I přes nepřízeň počasí bylo v Brně a okolí zaznamenáno 90 000 návštěvnických vstupů, a dalších 10 000 v Plzni.

Napjaté očekávání pořadatelů, kteří dlouho dopředu pečlivě připravovali programy, se již během večera proměnilo v radost z velkého množství návštěvníků, kteří využili pozvání do našich kostelů a zajímali se o hudbu, umění, historii, ale také o to jak žijeme naši víru. Návštěvníci velmi oceňovali možnost navštívit místa, která jsou veřejnosti běžně nepřístupná a v reakcích mnozí oceňovali dostupnost kněží a řeholníků, kteří byli po celou dobu plně k dispozici a ochotně odpovídali na dotazy návštěvníků.

V nadcházejícím roce se koordinace ujali zástupci z ostatních regionů a do Noci kostelů se zapojily kostely a modlitebny z celé České republiky.

V České republice se do Noci kostelů každoročně zapojuje na 1 400 kostelů a modliteben, které kromě otevřených dveří nabízejí více než 6 000 doprovodných programů. Zájem bývá pravidelně velký a každoročně se pohybuje kolem 450 000 návštěvnických vstupů.

Informace o Noci kostelů a programech nabízejí internetové stránky www.nockostelu.cz.

Autorkou jednotného vizuálního stylu je rakouská grafička Vera Rieder.

Letošní, jubilejní 10. ročník Noci kostelů, se bude konat v pátek 25. 5. 2018.