Noc kostelů se připravuje
Letošní Noc kostelů se ponese v duchu dvou významných výročí – 1 150 let od příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a 400 let od prvního vydání Bible kralické. Program v článku.
Videospot na NK 2013
http://www.nockostelu.cz/
Program farní kostel
V roce 2011 se ve Slavkově u Brna poprvé uskutečnila Noc kostelů – ekumenická akce, jejíž cílem je nabídnout poutavý program, který přiláká návštěvníky do kostelů, kaplí či modliteben, a představit veřejnosti místní farnosti a sbory církví organizovaných v Ekumenické radě církví. Tehdejší premiéra se setkala s poměrně velkým ohlasem, proto jsme se rozhodli, že 24. května 2013 uspořádáme ve Slavkově druhý ročník.
Letošní Noc kostelů se ponese v duchu dvou významných výročí – 1 150 let od příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a 400 let od prvního vydání Bible kralické.
Program Noci Kostelů 2013 zahájí v 17 hodin v římskokatolickém kostele Vzkříšení Páně půlhodinové pásmo dětí ze třídy Rybiček mateřské školky Karolínka pod názvem „My jsme na světě rádi“. V 18 hodin bude následovat mše svatá. Ve stejnou dobu si můžete přijít zahrát kulečník do sborového domu Československé církve husitské pod vedením bratra A. Kuchaře. V 19 hodin vystoupí v kapli Povýšení sv. Kříže na slavkovském zámku pěvecký soubor Mladost a v kostele sv. Jana Křtitele na Špitálce dostane prostor instrumentální hudba – zazní koncert sestavený ze skladeb G. P. Telemanna inspirovaných slovanskou hudbou. Zahrají absolventky brněnské konzervatoře M. Philippi a K. Hanusová a profesorky H. Drábková – hoboj, P. Řiháková – flétna a J. Šranková – cembalo. Na toto vystoupení naváže ve 20 hodin na Špitálce pásmo s názvem Dar duším nikdy se nekazící, při jehož přípravě spojili síly hudebníci J. Jelínková, K. Palečková, M. Uma a L. Maňásek, zpěváci K. Jiráková, K. Dvořáková, M. Tesáčková, schola pod vedením T. Čechové a recitátoři – manželé Havrdovi, T. a R. Bláhovy a J. Matyáš ml. Souběžně poběží program v modlitebně Českobratrské církve evangelické na Fügnerově ulici. V 19 hodin začne prezentace s doprovodným slovem Evangelíci na Slavkovsku a 400. výročí Bible kralické, která se bude (bez průvodního slova) opakovat v přestávkách programu. Ve 21 hodin vystoupí tamní pěvecký sbor a ve 22 hodin proběhne pobožnost. Kolem desáté hodiny rozezní prostory Husova sboru na Malinovského náměstí trampské a country písně a v kostele Vzkříšení Páně vystoupí pěvecký sbor Gloria s pásmem Staroslověnské dědictví. Vyvrcholením celovečerního programu bude staroslověnská liturgie sv. Jana Zlatoústého ve slavkovském farním kostele, kterou bude sloužit o. Milan Vavro. Zpěvem bude doprovázet farní schola. Liturgii bude ve 22:45 hodin předcházet promítání asi 20 minutového informativního filmu o východní liturgii.
Kromě programových vstupů budou pro návštěvníky jednotlivých objektů připraveny doprovodné programy. Na zámku Slavkov-Austerlitz to bude panelová výstava o Farní cyrilské jednotě ve Slavkově, oživená prohlídka v kapli sv. Kříže a informace o dnes již neexistujícím kostele sv. Jakuba v zámeckém parku. Na Špitálce můžete shlédnout výjimečnou výstavu ikon (pouze během pátečního večera). V modlitebně ČCE budou vystaveny obrazy E. Bělehradové na téma Andělé a různá vydání Bible, kostel Vzkříšení Páně nabídne výstavu liturgických oděvů a předmětů používaných při východní liturgii a výstavu různých tisků Bible a bohoslužebných knih. V Husově sboru budou k vidění fotografie slavkovských kostelů, které pořídil B. Maleček (výstava bude v prostorách Husova sboru přístupna několik následujících týdnů). Před kostelem Vzkříšení Páně bude po větší část programu připraveno občerstvení pro návštěvníky a promítání záznamu z Noci kostelů 2011.
Vstup na všechny akce je zdarma. Rádi Vás uvítáme a doufáme, že společně strávíme zajímavý a příjemný páteční večer.
Pořadatelé Noci kostelů 2013 – Římskokatolická farnost Slavkov u Brna, Husův sbor Církve československé husitské, Sbor Českobratrské církve evangelické a Zámek Slavkov-Austerlitz
Noc kostelů se sv. Cyrilem a Metodějem
Každý národ má své otce a zakladatele, na které pamatuje a jejich odkaz si připomíná. Zajímavé na Cyrilu a Metodějovi je skutečnost, že zůstali v paměti národa ne z nařízení kultu seshora, ale svým vlastním dílem, které bylo „pro lidi“. Důkazem pro to by mohlo být mnoho míst na Moravě, o kterých se odedávna traduje mezi lidmi, že tam kázali, křtili nebo působili. Nejde jen o známá místa, jako Velehrad, Radhošť nebo Řím. V našem okolí je to hradiště s kostelem sv. Klimenta zvané „Klimentek“, poutní místo Křtiny, z latinského pojmenování „Údolí křtu“, kde měli křtít, poutní místo se studánkou „U Svaté“ v Křepicích, kde měli kázat. Je mnoho dalších míst, jako v Hamiltonech u Vyškova, v Uhřicích, Starých Hvězdlicích, v Přibicích, v Podivíně a mnoha dalších místech, kde se připomíná tradice cyrilometodějská. S blížícím se výročím příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu před 150 lety bylo postaveno mnoho kaplí, mezi které patří také obnovení kaple sv. Urbana (1861).
V jedné písni se zpívá „…získali láskou Kristu národ celý“ – zamilovali si Boha a lidi. Touto metodikou působení v naší zemi, která již byla působením předchozích misí křesťanská, položili základ naší kultury života národa. Jako velmi důležitý úkol jejich mise bylo vzdělávání místního obyvatelstva a založení školy, kde vychovávali moravské žáky, mezi nimi vynikal Gorazd. Nám Slovanům darovali vlastní písmo – hlaholici – a s ním celé literární bohatství. Cyril zvolil kříž, symbol víry, jako znak pro první písmeno „A“ na začátku slovanské abecedy. Z jejich literárního díla, založeného na bibli, vyrůstá duchovní a právní vzdělání, které sebou nese důsledky plynoucí pro celý národ v dodržování práva a v životě podle svědomí. Pokud se ptáme na důvody současných problémů v naší společnosti, ve vztazích mezi lidmi a v rodinách, je to důvod hledat kořeny, z kterých náš národ vyrůstá.
Program noci kostelů má svými výtvarnými, uměleckými, kulturními a bohoslužebnými vstupy poukázat na plody cyrilometodějského období naší země, abychom v nich vyčetli stále živé vnitřní poselství, které nás může občerstvit i nasměrovat v těchto dnech našeho žití.
Mgr. Milan Vavro, římskokatolický děkan
Foto ze staroslověnské liturgie 2005
Program Noci kostelů 2013
Farní kostel Vzkříšení Páně s kaplí sv. Jakuba (16:50 – 0:30)
16:50-17:00 Slavnostní vyzvánění všemi zvony
17:00-17:30 My jsme na světě rádi – účinkuje třída Rybiček MŠ Karolínka
18:00-18:45 Mše svatá – slouží P. Petr Mareček
19:00-22:00 Na cestě s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem – volná prohlídka kostela s hudebním doprovodem
22:00-22:45 Vokálně-recitační pásmo na téma Staroslověnské dědictví – duchovní skladby spojené s východní liturgií, lidové a zlidovělé české písně vycházející ze staroslověnské tradice v podání pěveckého sboru Gloria
22:45-23:00 Co se děje za zády – informativní dokument k liturgii sv. Jana Zlatoústého
23:00-00:30 Staroslověnská bohoslužba – liturgie sv. Jana Zlatoústého se zpěvy farní scholy
celý večer Čím žije farnost – rok 2012 ve farnosti
celý večer Kniha knih – výstava různých tisků Bible a bohoslužebných knih
celý večer Bohoslužba křesťanského východu – výstava liturgických oděvů a předmětů z východní liturgie
celý večer Chcete Bibli? – farní prodejna (knihy, pohlednice, CD, DVD…)
Party stan před kostelem Vzkříšení Páně (19:00 – 23:00)
19:00-23:00 Občerstvení pro návštěvníky
19:00-23:00 Filmový archiv – záznam Noci kostelů 2011 ve Slavkově
Kaple Sv. Jana Křtitele se špitálem (19:00 – 22:30)
19:00-19:45 Telemannova hudba z Magdeburgu – koncert pedagogů a absolventů brněnské konzervatoře
20:00-20:45 Dar duším nikdy se nekazící – Od sv. Cyrila a Metoděje dodnes (hudebně-dramatické pásmo)
celý večer Výstava ikon
Kaple Povýšení sv. Kříže
na Zámku Slavkov-Austerlitz (18:00 – 23:00)
18:00-18:15 Oživená prohlídka zámecké kaple
19:00-19:45 Vystoupení pěveckého sboru Mladost
20:00-20:15 Oživená prohlídka zámecké kaple
21:00-21:15 Oživená prohlídka zámecké kaple
22:00-22:15 Oživená prohlídka zámecké kaple
celý večer Panelová výstava Farní cyrilské jednoty ve Slavkově u Brna
celý večer Průběžná prohlídka kaple dle počtu návštěvníků a jejich zájmu
Zbořený kostel sv. Jakuba v zámecké zahradě (18:30 – 22:00)
18:30-18:45 Zmizelý kostel – výklad o historii kostela
20:30-20:45 Zmizelý kostel – výklad o historii kostela
21:30-21:45 Zmizelý kostel – výklad o historii kostela
Husův sbor Církve československé husitské (18:00 – 23:30)
18:00-20:00 Hra v kulečník – ukázka hry a případné konzultace s Antonínem Kuchařem a Karlem Rumpou
21:30-22:30 Trampské a country písně – účinkují Jana a Karel Rumpovi (zpěv a kytara), Ota Odehnal (foukací harmonika)
22:30-23:30 Meditativní duchovní písně – písně z Taizé (Francie)
celý večer Výstava fotografií slavkovských kostelů od Bedřicha Malečka – výstava dále přístupná v prostorách Husova sboru v několika následujících týdnech
Modlitebna Českobratrské církve evangelické (18:45 – 22:30)
18:45-19:00 Úvodní slovo
19:00-19:45 Evangelíci na Slavkovsku a 400. výročí Bible kralické – prezentace s doprovodným slovem
20:00-20:45 Vítáme Vás u evangelíků – prezentace s doprovodným slovem
21:00-21:30 Vystoupení pěveckého sboru
22:00-22:30 Závěrečná pobožnost
celý večer Evangelíci na Slavkovsku a 400. výročí Bible kralické – průběžné promítání prezentace bez doprovodného slova v přestávkách mezi hlavním programem
celý večer Výstavka Biblí
celý večer Eva Bělehradová: Andělé – výstava obrazů