Obnovený slavkovský kroj

V sobotu 4. června 2011 byl v rámci Dnů Slavkova a Svatourbanských hodů představen rekonstruovaný slavkovský kroj. V neděli při mši sv. budou kroje požehnány. Poděkování patří především naší mládeži, která iniciovala obnovu kroje.

Fotografie z rekonsrukce kroje a prvního oblékání

Nový slavkovský kroj je zrekonstruovaný podle fragmentů krojů na dobových fotografiích a nashromážděných částí krojů. Jde o typ kroje z brněnské oblasti, datovaného do konce 19. století (např. r. 1880).

Návrh na rekonstrukci kroje poskytla PhDr. Lenka Nováková z Etnografického ústavu v Brně.

paní Vyšinská

Ušití prvního páru kroje bylo zadáno paní Vyšinské.

slavkovský kroj

foto zač.20 stol

misie 1888

První oblékání slavkovského kroje 4. 6. 2011

spodničky

spodničky

vrchní sukně

živůtek

první oblékání kroje

zástěra

kordula

krajkový límec

první stárka Tereza Čechová

šátek turečák

slavkovský kroj

slavkovský kroj

slavkovský kroj

Svatourbanské hody ve znamení nových krojů

(převzato z webu U nás ve Slavkově)

Tradiční Svatourbanské hody se tento rok dočkaly významné novinky: byly uvedeny první dva páry rekonstruovaných slavkovských krojů.

Krásný slunečný víkend 3.–6. června byl datem konání Svatourbanských hodů. Sedm párů stárků ve svátečních slavkovských a kyjovských krojích, čtyři páry sklepníků v polosvátečních kyjovských krojích, dva páry ženáčů a dalších krojovaných se po slavnostním průvodu shromáždilo na náměstí, kde starosta města Ivan Charvát a děkan Milan Vavro představili dva zbrusu nové páry rekonstruovaných slavkovských krojů. Jde o sváteční kroje brněnského typu, které se od kyjovských krojů značně odlišují. Ženské kroje se liší především bohatostí sukně, její délkou a barevností. Hlavní stárka Tereza Čechová tak předvedla kroj s bohatou modrou sukní a růžovou zástěrkou, Jana Šilerová předvedla kroj se zvláštní tradiční červenozelenou měňavou barvou sukně a oranžovou zástěrkou.

Mužský kroj je oproti ženskému střídmější. Stárci Vít Knotek a David Svoboda na sobě měli bílé košile, hnědé kalhoty, delší červené vesty a klobouky zdobené květinami. Několik zajímavostí o krojích prozradila na pódiu krejčová paní Hana Vyšinská z Brna, odbornice na brněnský typ krojů, která oba páry krojů šila. Poprvé byly nové slavkovské kroje ke spatření při tanci Moravské besedy, ke které zahrála dechová hudba Ištvánci. Tito mladí hudebníci provázeli také večerní zábavou ve společenském domě Bonaparte. Tečkou za Svatourbanskými hody bylo nedělní požehnání novým slavkovským krojům při slavnostní mši.

Rekonstrukce slavkovského kroje se ujala slavkovská chasa organizovaná v projektu Mládež pro tradice (www.mladezprotradice.cz). Více informací o rekonstrukci a detailní podobě slavkovských krojů přinese připravovaný článek, který vyjde v příštím čísle Slavkovského zpravodaje. Slavkovská chasa děkuje všem za účast na slavkovských hodech a těší se příští rok na shledanou.

Hana Sokoltová