Od Simsala Bim k Divadelnímu spolku

Tak by se dal nazvat 1. díl Divadelních návratů, kterým v neděli 11.března v 15 hodin odstartuje tento originální projekt. A kde jinde by měl začít než v autentickém prostoru, kde se začala odvíjet historie současného Divadelního spolku.

Odstartujeme tedy v sále Pastoračního centra římskokatolické farnosti, který byl v době vzniku divadla v r. 2001 po rekonstrukci a voněl ještě novotou. Tam se poprvé začali scházet divadelníci ke zkouškám a tam také na improvizovaném jevišti začali hrát. Dnes už tento prostor nese jistou patinu, neboť ve farnosti to žije a akcí, které se ve farním sále denně dějí, jsou přehršle – od mládežnických akcí přes setkávání seniorů, výstavy, přednáškovou činnost až po zkoušky pěveckého sboru CMB a divadla či pravidelné Divadelní kavárny a další a další aktivity.

Právě zde se budeme retrospektivně přesouvat v čase od začátku po současnost, abychom si užili a prožili zrekonstruované záznamy divadelních her. Jako bonusy máme připravené i dokumentární filmy o tomto divadle či koláž divadelní inscenace Kupce benátského, proloženou hranými filmovými záběry z Benátek či Verony. Některé slavné hry (např. Zkrocení zlé ženy či Dámský krejčí a další.) jsou zaznamenány v hereckých alternacích. I tyto bychom vám rádi představili tak, že by se alternované verze promítaly hned po prvním promítání nebo i předcházející sobotu.

A protože divadelní soubor má na svém kontě řadu pohádek, budou některé Divadelní návraty připraveny zvláště pro děti. Dětskému publiku chystáme na 15. dubna druhý díl.
Ale nepředbíhejme. První díl bude věnován dvěma filmovým dokumentům, v nichž můžete  ve zkratce shlédnout ukázky ze všech odehraných her a scének. Některé záznamy se bohužel nedochovaly celé, takže ukázky z nich budou pouze v tomto dokumentu. První film uvidíte v jeho premiéře, protože ve své plné verzi ještě nebyl uveden. Film mapuje divadelní začátky od pohádek po hry pro mládež a dospělé. V jeho závěru a pak ve druhém filmu jsou již zařazeny i ukázky z her Simsaláčat, divadelních dorostenců, kteří vyprodukovali několik samostatných her pro děti a od r. 2013 se definitivně spojili s dospělými herci a hrají spolu.

Co se týče organizace Divadelních návratů, vstup bude volný, v sále na vás bude čekat 80 pohodlných míst, které můžete zaplňovat od 14.30 hod., kdy se otevřou dveře Pastoračního centra, a 3 minuty před začátkem, tedy ve 14.57, se opět zavřou. Opozdilci, z důvodu vyrušování programu, už nebudou vpouštěni. Upozorňujeme, že z téhož důvodu bude během promítání vypnut i zvonek u dveří.

Těšíme se, že využijete jedinečnou možnost seznámit se s divadelním souborem, který ve Slavkově působí již 17 let, a budete moci shlédnout jeho hry, které jste dosud neviděli.
A věřte mi, že už nyní mohu říci, bude to stát zato. Sami uznáte, že herci, kteří v souboru působili a působí, byli a jsou velmi talentovaní lidé, kteří ve svém volném čase vytvořili dílo historicky nezapomenutelné a tvoří jej pro vás, jejich diváky.

Za realizační tým Ludmila Nosková