Ohlasy – „Advent – očekávání není vyčkávání“

Ohlasy na obnovu pro mládež od 17 let, kterou vedl o. Marcel Javora. Slavkov, Dům Svaté rodiny 28. 11. 2009.

Všechny fotografie z obnovy.

Ačkoliv jsem na duchovní obnovu neplánoval jet, protože jsem byl a jsem nemocný, tak jsem vyrazil. Byl jsem překvapen počtem návštěvníků a tím, že se akce konala ve velkém sále. Ale i tak jsem potěšen investovaným časem, díky kterému jsem získal nové poznatky a nové přátele. Rád bych, kdyby byly takové akce častěji.

obnova mládež

Děkuji Bohu, že jsem se o této obnově v tomto předadventním čase dozvěděla a mohla jsem přijet. Byl to skvěle prožitý den. Měla jsem se úplně nádherně. Mohla jsem si vyslechnout smysluplné a hodnotné promluvy o. Marcela. Mohla jsem se v klidu modlit před Nejsvětější svátostí. Dostala jsem výborný oběd. I kávičku a buchetku. Mohla jsem si zazpívat. Prostě celé moje tělo i duše si přišla na své. Veliké díky všem i za zpovědníky, kteří si pro nás udělali čas. Díky sestrám, které o nás pečovaly. Ať Pán žehná vašemu dílu! Renata

Jsem moc ráda, že jsem mohla před adventem jet na tuto duchovní obnovu. Člověk sám prožívá svoji duchovní cestu, ale čas od času je třeba se upevnit ve společenství. Je zde velmi příjemné prostředí a bylo o nás krásně postaráno. Velmi oceňuji výstav Nejsvětější svátosti a možnost adorace ve všech volných chvílích. Protože – co člověku pomůže vyslechnout dobrou přednášku, když se nesetká s Pánem? V přednáškách mě hodně věcí oslovilo a také – a to považuji pro sebe za důležité – povzbudilo a dalo sílu jít tak nějak dál. Jen poslední zvolání „Miluj!“ mě rozesmutnilo, protože vím, že opravdu důsledně milovat je velmi těžké. Ale pro Boha není nic nemožného. Všem, kteří tuto obnovu přichystali a starali se o nás, děkuji a přeji mnoho Božího požehnání a posily do činnosti.

Duchovní obnova byla krásná. Uvědomil jsem si, že Ježíš je náš přítel a nechce, abychom se trápili pocity viny. Děkuji za dary, které nám Pán Bůh dal.

schola

Jsem velice ráda za vydařenou duchovní akci. Při adoraci jsem měla dlouhou chvíli, nejsem doma zvyklá se moc modlit. Je v mém zájmu se více duchovně vzdělávat. Proto uvítám další vaše akce. Tato se mi opravdu líbila.

Tento den byl pro mě možností zamyslet se nad vším, co mě tíží a co mi dělá radost. Líbil se mi přístup všech, co tuto akci umožnili a všelijak ji podpořili. Hluboký dojem ve mně zanechaly přednášky o. Marcela. Jsem ráda, že jsem zde mohla být. Děkuji!

Tato obnova byla nalézáním významu adventu v mém životě.

Moc se mi líbila katecheze o. Marcela, hodně věcí jsem si díky tomu uvědomila – co se týká Kristova přátelství ke mně, k člověku, a jeho příchodu. Dále pak také, jak mám žít a odolat ďáblu! Krásná byla také svátost smíření prostřednictvím o. Pavla. Bohu díky i za krásné společenství a zázemí, které nám sestřičky vytvořily! Díky za vše!

Obnova se mi líbila. Přednášky byly hodně zajímavé, dost mě zaujaly a povzbudily ve víře. Otec dobrým způsobem vysvětlil opravdový význam slova přítel. Pochopila jsem, že od Pána Ježíše se všichni máme co učit, a tak přeji sobě i ostatním, ať dokážeme být Pánu Ježíši i sobě navzájem opravdovými přáteli, kteří přejí jen to nejlepší. Jinak děkuji sestrám za pohostinnost i domluvení téhle adventní obnovy. Bůh vám žehnej.

Na této duchovní obnově jsem si uvědomila, jak je důležité přátelství. Člověk má v životě hodně různých vztahů, ale obávám se, že většinou dost povrchních… Skutečný přítel nám totiž přeje. Je pravda, že pár jich je. Ale zoufale málo. A i my – kolika lidem dokážeme být skutečnými přáteli? Dokážeme to jen s Láskou – tedy s Bohem.

Líbilo se mi vysvětlení otce Marcela, jak nás Pán vysvobozuje, a přirovnání k příběhu o opičce, jak se topí v bažině. Stačí zavolat o pomoc, chtít ji, věřit, že nám Pán pomůže, a On pomáhá. A jsem ráda, že jsem měla příležitost ke svátostí smíření. Oba otcové u svaté zpovědí nám věnovali hodně času a to je od nich moc hezké. Nelituji, že jsem na tuto obnovu do kláštera přijela.

Obnova se mi moc líbila. Zaujalo mě a hodně se mě dotklo vyprávění otce Marcela. Bylo to nejspíš to, co jsem potřebovala teď slyšet. Jeho slova byla upřímná a opravdová, jednoduchá, ale velmi pravdivá. Svoje přednášky neměl přeplněné myšlenkami, jak to někdy bývá, ale mohu říct, že si odnáším opravdu hodně. I oběd byl výborný a atmosféra také. Děkuji všem za duchovní obnovu, budu mít dlouho na co vzpomínat a z čeho žít.

o. Marcel Javora

Odnáším si:

–     oslovení myšlenkami a jejich rozborem a hlavně životní energii a náboj,

–     myšlenku o rozpolcenosti, odpuštění a moci milovat,

–     myšlenku o postavení Panny Marie

–     příjemné prostředí.

Obnova se mi velmi líbila. Úžasné společenství. Otec Javora dokáže to, co právě myslí, ví a prožívá, nádherně podat, aby tomu každý rozuměl. Má krásné, humorné ale zároveň za srdce beroucí přednášky. Moc dík za něj a za péči a pohostinnost našich slavkovských sestřiček. P. K.

Nejvíc se mi líbily na přednáškách myšlenky otce Marcela i forma jejich podání okořeněná „rozmlouváním“ ďábla s Bohem. Také oběd byl chutný a přestávky byly svou délkou vyhovující.

Vzal mě otcův osobní přístup, otevřenost, přátelskost, se kterou k nám mluvil… (Měl by přijíždět častěji, je skvělý…) M. M.

Přednášky se mi moc líbily. Otce Marcela znám a je to výborný řečník. Jsem ráda, že jsem měla tu možnost se s ním setkat. Doufám, že sem ještě někdy přijede a zase nás všechny povzbudí. Za to moc dík!

P. Marcel je úžasný borec se smyslem pro humor.

Moc se vám to povedlo. Má to krásný přirozený průběh, kde nejsou zbytečné prodlevy, ale zároveň jsou důležité přestávky na odpočinutí, doznění… Moc krásné prostředí. Dík!

Všechno bylo perfektní, ať to byla kterákoliv přednáška (povzbuzení) nebo adorace (chvíle ztišení). Byla zde velmi příjemná atmosféra (ideální pro duchovní obnovu).

Super setkání! Odnáším si potěšení a povzbuzení.

Díky! Libor

Děkuji otci Marcelovi, že přišel mezi nás a pomohl nám připravit se na dobu adventní. Děkuji sestřičkám za jejich pohostinnost a poskytnutí zázemí. Pán Bůh zaplať. Honza Š.

Obnova ve Slavkově! To mám blízko, je to sobota, super! Kdo to vede? O. Marcel… Tak tím je to jasné. Pokud práce dovolí, pojedu. A tak jsem tu, po brzkém vstávání ještě trochu nepoužitelná. Těším se na setkání s o. Marcelem – to je mé očekávání. Zbytkem se nechávám nést a myslím, že moje současné vnitřní rozpoložení, si z dnešního dne vytáhne, co bude potřebovat. Stalo se. Za chvíli bude mše, pak odjíždím na adventní bdění na Vranov. Jsem unavená, bolí mě hlava, ale nelituji. Vnitřní zážitek pro mě nejdůležitější si ponechám pro sebe, odpusťte. Je-li to možné, prosím o modlitbu za moji nemocnou mámu… Ať Hospodin vede vaše životy. T.

PS: Budu ráda, když se ke mně dostanou informace o dalších vašich akcích.

Líbilo se mi, jak jsem se mohl vyzpovídat. Pro ten guláš bych možná uvažoval i o vstupu do kláštera. I knedle byly dobré. Pán Bůh zaplať. Petr H.

Děkuji, jsem ráda, že jsem tu mohla být. Otce Marcela jsem viděla a slyšela poprvé v Žarošicích, a díky tomu jsem měla motivaci sem jet. Jsem za to moc vděčná. Taková slova jsem přesně potřebovala slyšet. Pán Bůh zaplať. Kéž bychom dokázali myslet a přát druhým jen dobro. Kéž bychom Boha milovali a druhé také. Chci se snažit tak žít, ale je to těžké.

Jsem moc ráda, že jsem mohla prožít tuto duchovní obnovu. Sestřičky jsou milé, přátelské a stále se usmívají. Otec Javora mluvil moc hezky a ze zkušenosti a jeho slova byla povzbudivá. Díky za něj, a za to, že se ujal adventní obnovy. Slavkov je krásné město. Doufám, že snad zase někdy budu moci přijet na obnovu.

Moc děkuji za tuto obnovu otci Marcelovi i sestrám, které ji umožnily. Do Slavkova jezdím na obnovy pravidelně a vždy jsou pro mě velkým přínosem. Myslím, že každý se potřebuje na chvíli zastavit, zhodnotit svůj život a začít znovu. V tomto mi obnovy moc pomáhají. Je to možnost si uspořádat životní hodnoty, což ve dnešním uspěchaném světě neděláme. Jinak o. Marcel má úžasný vztah k mládeži, takže opravdu ví, co nejvíc potřebujeme slyšet. Nejvíc mě zaujala myšlenka o narušené přirozenosti, kdy otec vysvětloval, jak je v člověku nevyváženost mezi rozumem, vůlí a citem.

Po tom, co se ráno probudím (hned jak procitnu) mám se ujistit, jestli je Bůh se mnou a jestli já jsem s ním! Rozum, vůle, cit – ale to není to podstatné, jak projevovat LÁSKU, milovat bližního svého je nejdůležitější.

mládež obnova

Ten, co přijme Tělo Kristovo, je v ďáblových očích jako zuřivý lev, kterému z úst chrlí plameny, které ďábla zahání do temnoty a nás pozdvihuje do světla ŽIVOTA.

Panna Maria je neposkvrněná a ďábel z ní má respekt a neodváží se jí pokoušet a její NE je opravdové celým srdcem, rozumem, vůlí a citem řečené NE. Zato naše hříšné nakřáchnuté ne je slabé a ďábla nezažene. Naše ne ďábla přilákává znovu a znovu a ďábel nás pokouší, svádí a klidně si počká na chvíli, kdy se budeme cítit slabě. Naráží na prasklinky nejdřív jemně, potom silněji a snaží se nás co nejvíce rozkřapnout. Ovšem my se nedáme a budeme bojovat a v hloubi srdce doufáme a věříme, že s pomocí Boží vše dokážeme překonat. Jediný Bůh je ten první a poslední, alfa a omega, nenechá nás nikdy ve štychu a vytáhne nás z každé bažiny!!! Anežka P.

Bylo to tu super. Musím pochválit jídlo. Potkal jsem tu spoustu úžasných lidí. Přednášky byly poutavé a zajímavé.

Díky za uspořádání téhle duchovní obnovy! Příjemné prostředí, přátelští lidé, dobrý oběd a hlavně povzbudivá, hluboká a pochopitelně vyjádřená slova o. Marcela. Myslím, že za ten jeden jediný den tady jsem načerpala hodně inspirace, ani jsem to nečekala. Díky a přeji vám všem hojnost Božího požehnání do dalších takových a podobných akcí! Kateřina

Fotografie: školské sestry