Pěvecký sbor Gloria ve Sławkówě

V rámci partnerství měst se v závěru června 2013 pod záštitou města Slavkov u Brna uskutečnil zájezd do polského Sławkówa.

Gloria v Polsku

Na cestu jsme se vydali v pátek 28. června ve 13:00, do cílové destinace – ubytovny v Niwě, jsme dorazili po cca pěti hodinách. Sobotní program sestával z prohlídky královského města Krakova s průvodcem a vystoupení na Malém rynku v 18:00 v rámci Dnů Sławkówa, kde pod vedením Marie Kostíkové zatančily „slavkovské ženy z babských hodů“ část Moravské besedy a za řízení Petra Hlaváčka vystoupil Pěvecký sbor Gloria, který interpretoval skladby zahraniční (Thoinot Arbeau: Pavana Belle qui tientmavie; John Dowland: If my complaints; Claudio Monteverdi: Il mio martir; Hans Leo Hassler: Tanzen und springen; traditional Scarborough Fair) i naší provenience (Dybych byla ftáčkem; Jede, jede, poštovský panáček; Neviděli jste tu mé panenky; Já do lesa nepojedu; Ráda, ráda, můj zlatej Honzíčku; Šil bech k vám; Kole našich oken; Muzikanti, co děláte; Ešče si já pohár vína zaplatím; Antonín Tučapský: Ma mila mamulko; Ezechiel Ambros: Ej, lásko, lásko). Repertoár sboru zazněl a capella, převážně ve čtyřhlasé faktuře. Slavkovské ženy doprovázela kapela Sebranka Oty Stránského, jež se spolu se svým slawkowským protějškem Bobři postarala o večerní zábavní program.

Vyvrcholením sborové mise byla nedělní mše sv. konaná v 9:30 v kostele Povýšení svatého Kříže, při níž zazněla Missa brevis, op. 21 Zdeňka Fibicha a Confitebor krakovského skladatele Jacka Róźyckého, a to v podání Pěveckého sboru Gloria, instrumentalistů (Ladislav Jedlička, Zdeněk Kábrt, Miroslav Slováček a Ludmila Šujanová housle, Vítězslava Šujanová viola, Olga Frydrychová varhany), za řízení Petra Hlaváčka. Obě kompozice přitom nádherně zapadly do kontemplativního rozměru mše a nemalou měrou přispěly ke slavení liturgie, což probošt P. Antonin Kwiatkowski vděčně ocenil. Obdivuhodný výkon podala slawkowská varhanice Małgorzata Kostrzyna, která s technickou i intonační jistotou hrála a zpívala propriální části mše zcela zpaměti. Lid Boží obecný však nezpíval z kancionálu, ale z textů promítaných na digitální tabuli. Bez zajímavosti také není, že ve všední den jsou v tomto kostele každý den slouženy dvě mše, v neděli mší pět. Nedělní slavnostní oběd v půvabném penzionu Austeria Sławkowska se šindelovou mansardovou střechou, podporovanou z přední strany šesti kamennými sloupy, se stylovým historickým interiérem, za přítomnosti polské delegace, byl nejen okamžikem sdílení, ale i hodnocení: Slawkowský starosta Bronislaw Goray, jakožto i hlavní organizátor našeho zájezdu Petr Kostík shodně vyzdvihli především výkon i repertoár Pěveckého sboru Gloria, jenž roli reprezentanta Slavkova u Brna zvládl na výbornou. Srdečnost a pohostinnost polské strany v nás nechala vzpomínky nejkrásnější, ale též naději na setkání další.

Karol Frydrych