Provence – perla Francie

Sladká Provence, pokladnice architektonických skvostů, oblast krásné a mnohotvárné přírody, místo, kde je nejdůležitějším bodem dne siesta...

Fotografie z Provence

O Provence se toho dá říci hodně a snad všechno je pozitivní. Na cestu po této malebné oblasti Francie jsme se s mladými ze slavkovské farnosti vydali 12. července, kdy prázdniny teprve začínaly. Nejdříve naše kroky mířily do Saint Tropez, městečka proslulého příběhem legendárních četníků. Prošli jsme známé přístaviště, prohlédli si luxusní jachty i četnickou stanici a bavili sebe a někdy také kolemjdoucí turisty natáčením nového klipu k písni Duli duli Saint Tropez (na premiéru se můžete těšit již brzy v kinech).

san tropez

Jindy jsme pohodlí turistické destinace vyměnili za téměř adrenalinový zážitek, když jsme se rozhodli podniknout výpravu do Verdonského kaňonu. Ten je zdařilou Evropskou konkurencí amerického Grand Canyonu. Kaňon se táhne v délce 21 kilometrů, v některých místech je hluboký až 700 metrů. Sestup do něj nám zabral celý den a sáhli jsme si téměř až na dno svých sil, protože ve čtyřicetistupňových vedrech se nám šlo velice těžko.

verdon kaňon

verdon kaňon

Velmi obohacující pro nás bylo setkání s otcem Guyem Gilbertem, již osmdesátiletým knězem francouzské církve, starajícího se celý život o lidi na okraji společnosti. Pořádal zrovna večerní promluvu pro přátele na své farmě a vlídně nás přijal mezi ně. Společně jsme slavili mši svatou, každému z nás osobně požehnal a my jsme všichni věděli, že toto pro nás bude zážitek na celý život. Takovou osobnost jen tak nepotkáte!

Guy Gilbert

Guy Gilbert

Guy Gilbert

Ale skvělých zážitků máme tolik! Klášter Senanque utopený v levandulích, rudé pískovcové skály okrových dolů v Colorado Rustrel, západ slunce nad Rousillonem s ochutnávkou francouzského vína, festival divadel v Avignonu, koupání se v řece pod Pont du Gard – nejkrásnějším mostem římského akvaduktu, národní park Camarque a přilehlý ornitologický park s plameňáky (s nekonečně dlouhýma nohama), bazilika Notre Dame de la Garde – kostel námořníků čnící nad Marseille, plavba po moři kolem kalanek u města Cassis a hlavně spousta slunce a azurové moře…

klášter Senanque

Rustrel okrové doly

Camarque - koně

solné komory Camarque

Věděli jsme předem, že Provence bude úchvatná, ale přesto jsme byli překvapeni, v jak krásném koutku světa jsme strávili téměř celé dva týdny. Děkujeme o. Milanovi, že pro nás tuto cestu připravil. Francii jsme si opravdu zamilovali a budeme se tam rádi vracet. Pro zatím ale „Au revoir Provence! „

Tereza Paterová

Pont du Garde

Cassis útesy

Avignon