Slavkov čeká první Noc kostelů

Vyškovský deník: Slavkov u Brna - Jedinečnou možnost, jak si prohlédnout místa, kam by se jinak normálně nedostali, budou mít přesně za týden lidé ze Slavkova u Brna.

Vůbec poprvé tam totiž farnosti pořádají Noc kostelů – večer s pestrým hudebním a kulturním programem pro děti i dospělé.

Hlavně je to však příležitost, jak si v působivé noční atmosféře prohlédnout například půdy nebo věže kostelů. Na Vyškovsku se Noci kostelů zúčastní šest měst, pět z nich však zpřístupní jediný kostel. „Ve Slavkově bude Noc kostelů na celkem sedmi místech, a to včetně dávno zbořeného kostela svatého Jakuba, o kterém většina lidí ani neví,“ uvedl děkan římskokatolické farnosti ve Slavkově Milan Vavro.

Sto čtyřicet lidí

Přípravy na velkou událost zapojily do práce kolem sto čtyřiceti lidí. „Zdá se to jako vysoké číslo, ale znamenalo to spoustu práce. Nejdříve bylo třeba vytipovat objekty, potom zajistit konkrétní program. Také jsme museli přizpůsobit časový harmonogram prostorám, aby se vystoupení nekřížila, a zajistit možnost opakování pro návštěvníky, kteří se mezitím vystřídají,“ vysvětlil Vavro. Na akci spolupracují také farář Husova sboru Milan Vostřel a evangelická farářka Jarmila Řezníčková. „Doufáme, že kostely navštíví i lidé, kteří tam běžně nechodí, a že uvidí, že církev není jen nějaká zastaralá historická instituce, ale živoucí společenství,“ podotkla farářka.

Program slavkovské premiérové Noci kostelů odstartuje příští pátek v sedm hodin večer. „Chtěli jsme vlastně začít už loni, ale objevily se komplikace. Jednak jsme už měli naplánované množství akcí a další velkou akci bychom organizačně nezvládli, a pak také nebyly kostely připravené,“ upozornil děkan Vavro.

Půdy, boční vchody a oratoře, které se o Noci kostelů zpřístupňují, totiž nebyly opravené, nefungovala tam elektřina a další věci. „Opravovali jsme to třináct let. Proto jsme se rozhodli nic neuspěchat a připravit Noc kostelů až letos,“ dodal děkan. Lidem se tak za týden otevře šest slavkovských kostelů a modliteben. Sedmé místo bude park, kde dřív stával zbořený kostel svatého Jakuba. Tam bude nachystané stanoviště dovednostních soutěží.

Noc kostelů ve Slavkově se totiž spojuje také s Muzejní nocí, která večer výjimečně zpřístupní také kapli slavkovského zámku.

Program Noci kostelů je návštěvníkům k dispozici na internetových stránkách www.farnostslavkov.cz.

(MARKÉTA FORRÓ)

Zdroj:

Slavkov čeká první Noc kostelů

Zdroj: Vyškovský deník

Datum vydání: 20.5.2011

Odkaz: http://www.vlp.cz/cz/vydavane-tituly/regionalni-deniky/denik-jizni-morava/vyskovsky-denik.html

Ročník: 21

Číslo: 118

Strana: 3

Autor: MARKÉTA FORRÓ

Rubrika: VYŠKOVSKO

Oblast: Regionální deníky – Jihomoravský kraj