Slavnost Nanebevzetí Panny Marie (15. srpen)
Na dnešní den, 15. srpna, připadá mariánský svátek Nanebevzetí Panny Marie. Pojďme se společně podívat, co o tomto svátku můžeme najít na Internetu.
- Začněmě třeba internetovou encyklopedií Wikipedia. Najdeme zde tato fakta:
Dogma o nanebevzetí Panny Marie bylo vyhlášeno papežem Piem XII. dne 1. listopadu 1950 apoštolskou konstitucí Munificentissimus Deus. Praví se v ní, že „Neposkvrněná, vždy panenská Matka Boží Maria byla po dokončení běhu pozemského života s tělem i duší vzata do nebeské slávy.“
Její přítomnost v nebi s tělem i duší je v křesťanské víře předobrazem a zárukou přítomnosti církve ve společenství Nejsvětější Trojice a našeho pozemského putování.
Toto přesvědčení je dogmatem katolické církve, je však (nikoliv však jako dogma) značně rozšířeno i v řadách věřících pravoslavných církví. Naproti tomu drtivá většina protestantských denominací je v souladu se svým „antimariánským postojem“ odmítá.
- Na tento mariánský svátek pamatuje i encyklopedie křestních jmen „Po kom se jmenujeme“:
V církevním kalendáři dnes nacházíme nejslavnější mariánský svátek Nanebevzetí Panny Marie. Odpradávna si dnes lidé připomínají smrt Ježíšovy matky, tohoto dne opustila tento svět a sešla se opět se svým synem.
Po jeho smrti prý žila u apoštola Jana, nějaký čas pobývala i v Jeruzalémě a odtud odešla zřejmě do Efesu na středomořské pobřeží Malé Asie. Její pobyt dodnes připomíná malá svatyně.
Encyklopedie nabízí i krátký přehled dalších svátků P. Marie během liturgického roku:
- slavnost Matky Boží Panny Marie (1. ledna)
- Uvedení Páně do chrámu (2. února)
- Zvěstování Páně (25. března)
- Navštívení Panny Marie (31. května)
- Nanebevzetí Panny Marie
- Panny Marie Královny (22. srpna)
- Narození Panny Marie (8. září)
- slavnost Panny Marie Počaté bez poskvrny prvotního hříchu (8. prosince)
Máte-li odkaz na jiné zajímavé informace o tomto svátku, můžete se o něj s ostatními čtenáři podělit v diskusi pod článkem.