Urbánek bude mít ambity

Jak je osamocený – posteskne si člověk, který cítí, že kaplička na vrchu je osamocená a ničím nechráněná před vandaly i povětrnostními podmínkami.

osamocený

Poté, co se Slavkov zařadil mezi města s Křížovou cestou, přibude další hodnotný krajinný prvek. Kaple sv. Urbana již nebude na kopci osamocená, ale kolem ní budou vybudovány ambity s kaplemi, jako např. v Sušici.

Ambit – otevřená sloupová klenutá chodba na vnitřní straně budovy, jinak křížová chodba, nebo ochoz. V tomto případě v půdorysu čtverce, na rozích zdobená kaplemi. Uprostřed ambitu se nachází kaple.

S nápadem jsem nepřišel první já, ale byl to již stavitel Martinelli v 18 století. Pro nedostatek peněz a nepochopení zámeckého pána byla postavena pouze kaple, a to ještě z tak mizerného materiálu, že se po pár ranách z děla napoleonských vojsk rozsypala.

Pro původní kapli Martinelli plánoval ambity. Svědčí pro to pravidelné vystupující štíty nad okny všech čtyř stěn stavby.

V archivu zámku je mezi plány jeden, o kterém se stále nevědělo, co to má být. Je to první smělá malůvka ambitů kolem kaple sv. Urbana.

O postavení ambitů usiloval velký stavitel – kněz P. Caha v 70 letech (na snímku uprostřed), pro nepřízeň komunistů se o záměru nesmělo mluvit ani mezi farníky.

P. Maixner

Tradice poutního místa ke sv. Andělům strážným v Sušici je dlouhá, ale s tradicí sv. Urbana se nedá srovnávat.
Podívejte se, jako by to byl Slavkov. Sušice se dříve chlubila sirkárnou, ale nyní z fabriky nezůstal kámen na kameni (spíš sirka na sirce).
Zůstala jen kaple s ambity. Slavkov by neměl zůstat pozadu.

Ptáte se, kdo to postaví – a hlavně za co? Myslím, že dnešním dnem založená Nadace svatého Dyndyho pro postavení ambitů ve Slavkově se zahájením 1. Apríla 2013 to zvládne.

S chutí do toho
Milan Vavro

PS:

Po postavení jen domalujeme do obrazu to, co už tam mělo být namalováno v roce 1712 !!!

domalovat!