Výlet dětí z náboženství

Ve čtvrtek 22. června 2006 se vydaly děti a mládež z farností Slavkov, Šaratice, Otnice a Bošovice na výlet z náboženství. Cílem bylo poutní místo Svatý Antonínek u Blatnice, ale také Strážnice a okolí.

Na výlet jsme vyjeli kolem 7 hodiny ranní. Autobusy zastavovaly celkem v 7 obcích, děti všaky byly z 10 obcí. Celkem se nás i s doprovodem kněží, některých maminek, tatínků a babiček vydalo 114. Počasí vypadalo dopoledne dost špatně – po středečním teplém a slunečném dni pršelo.

Na poutní místo, zasvěcenému sv. Antonínovi Paduánskému, jsme dorazili před devátou hodinou. Otec Marek Slatinský sloužil mši svatou, P. Pavel Buchta a P. Milan Vavro koncelebrovali (sloužili s o. Markem). Děti zpívaly písničky s doprovodem kytary sestry Benedikty.

Po mši sv. nás pan správce seznámil s historií poutního místa.

(Pokud máte zájem, můžete se na toto poutní místo vypravit – je vzdálené hodinu jízdy ze Slavkova a poznáte pěkný kraj. Na internetu naleznete informace na adrese http://www.ado.cz/poutni/blatnice/blatnice.htm 

nebo http://www.sweb.cz/FarnostBlatnice/ ).

V poledne jsme měli objednanou prohlídku skanzenu ve Strážnici. Pro velký počet nás rozdělili do tří skupin a pouštěli mezi staré domky postupně, abychom jim je nerozšlapali.

skanzen Strážnice

Jak dlouho bychom vydrželi žít v těchto domcích bez televize, internetu a dalších vymožeností dnešní doby?

skanzen Strážnice

Dalším cílem byla rozhledna u Tvarožné lhoty, vybudovaná zároveň s vysílačem Eurotelu. Museli jsme tam šplhat ve skupinách po třiceti. Poslední várka se ale šprajcla a na schodech bylo dost těsno.

rozhledna Tvarožná Lhota

Bylo po 16 hodině a stále jsme nenašli vhodné místo k opékání buřtů, protože u rozhledny bylo chráněné území. Našel se ale jeden dobrý muž, který nás pozval do nedalekého soukromého skanzenu. „Děti, já jsem strýc Pavel, a když budete potichu a nebudete plašit zvířátka a rybičky, můžete si ty buřtíky u nás upéct.“ 

Salaš, soukromý skanzen

Fotografie již nezachycuje spontánní povyk dětí při hlazení oveček, nebo prolízání opičí dráhou, ani plašení rybiček při pádu šaratických kluků do rybníčku s husami. Po opečení asi 150 buřtů následoval přesun k autobusům a společné foto (všichni se na ni nevešli).

výlet dětí z náboženství 2006

Za fotografie z výletu děkujeme Tomášovi Zbořilovi ze Slavkova.