Zajímavé dokumenty v ČT

V Bohdalicích mají od léta nového kněze. Je jím Jan Hanák, který působí jako scénárista a režisér v České televizi. Autor seriálu Tančící skály. Podívejte se na nabídku z jeho dílny.

Dokument MISTR ECKHART s podtitulem SVĚTLO SVÍTÍ VE TMĚ A TMA HO NEPOCHOPILA o výjimečném středověkém mysliteli, který, ač obviněn z hereze, nikdy se heretikem nestal, uvádí ČT2 premiérově na Štědrý den v 17:15. Více: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10266608514-mistr-eckhart/31029838004/

Scénář: Jan Hanák

Režie: Otakáro Maria Schmidt

Dokument BLÁZEN Z LA VERNY o nesmírně inspirativní bytosti nejen evropského středověku, svatém Františku z Assisi (k jehož tématům patří celkem dost aktuální vztahy člověka a přírody, křesťanství a islámu, ale zdaleka nejen to) uvádí ČT2 premiérově na Boží Hod, v sobotu 25. prosince ve 20:55. Více: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10306318763-blazen-z-la-verny/21056226718/

Režie: Otakáro Maria Schmidt

A nakonec:

S novým rokem se v programu České televize objeví povícero nových pořadů, ale s nimi i cyklus (minimálně roční) pravidelných nedělních dopolední na ČT2, vždy od 9:30 do 10:30…

NEDĚLE pátrá po identitách v širokém slova smyslu. Po identitách člověka, společnosti, kultury, respektive světa, vesmíru, života. Žít ve smyslu trvat znamená živořit. Ale život naplňovat, dávat mu smysl, bohatství, které je schopné obohacovat i druhé, to je něco jiného. Žít vztahy znamená je slavit, mnohdy tak, že ani není poznat, že by se jednalo o něco mimořádného. Ovšem nestačí jen přichystat bohatý stůl a pozvat hosty, s tím, že to slavení už přijde nějak samo. Slavení je potřeba se učit. Nestačí jen chtít hluboce besedovat se sousedy. Schopnost slavit se i dědí, zažívá, přechází do krve.

NEDĚLE se odehrává v besedě, k níž herec Igor Dostálek a kněz Jan Hanák zvou hosty, kteří jsou ochotni se podělit o své duchovní identity, stejně jako o další moudra (nejrůznějšího druhu), což správné besedě sluší. Místy besed jsou místa určená ke slavení ze samé své podstaty. (Kostely? Lesy? Zápraží? Prameny? Taky.) Jako závan odjinud do besedy vstupuje lidský příběh, sestřih jednoho dne, který naopak Igor nebo Jan jako host prožil v životě někoho jiného.

Tématem prvního dílu v neděli 2. ledna budou počátky – vesmíru, světa, člověka, kultury, víry…, na pozadí zastřešujícího tématu slavení. Hosty budou fyzik Tomáš Tyc, kazatelka Jana Křížová, předseda brněnské Židovské obce Pavel Fried a student Mirek Sýkora. Prostorem besedy se stane brněnská minoritská loreta.

Režie: Jan Hanák

Jan Hanák (* 20. března 1974, Brno) je kněz a publicista.

Je knězem brněnské diecéze (vysvěcen roku 2001). Po praxi ve Znojmě a prvním kaplanském místě v Křižanově na Moravě byl roku 2003 ustanoven kaplanem v Brně Zábrdovicích, potom ve farnosti Boskovice. Od roku 2010 působí v Bohdalicích. Pracoval ve zpravodajství a publicistice Českého rozhlasu a Radia Proglas, kde vedle toho i moderoval. V roce 2003 vyměnil rozhlas za Českou televizi (spolupráce zejména s Centrem náboženské tvorby). V poslední době se vydává i na cestu autorského dokumentu. Přednáší rozhlasovou tvorbu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Publikuje v tištěných periodicích.

Spolupracoval s divadlem Husa na provázku (jako poradce a neherec) na inscenaci Evangelium svatého Lukáše. Na rovinu. (režie Jan Antonín Pitínský, premiéra 2007). Je národním kaplanem hnutí Víra a Světlo (komunity osob s mentálním handicapem, jejich rodičů a přátel).